Kategorie: Anime

Alien Nine

Alien NineToto zvláštní anime, pojednávající o klubu školaček bojujících proti mimozemšťanům, jsem již měl tu čest zhlédnout na Akiconu 2012. Nicméně jsem to neohodnotil dvakrát dobře a zjistil, že jsem z toho ani nic moc vlastně neměl a rozhodl se tomu tedy dát druhou šanci a zkouknout celou 4dílnou OVA znova. A zde je výsledek.

Kouknul jsem se na to podruhé, protože mi přišlo, že jsem to příliš podcenil a pokud to má být opravdu tak hluboce psychologické, nemělo by si to zasloužit moje opovržení. Tak jsem postahoval, sedl a po částech to tedy zkouknul. V příběhu jde o to, že máme normální svět, na který ovšem čas od času zaútočí nějaký ten mimozemšťan. Nevím, zda je to tak schválně, ale veškeré tyto útoky směřují hlavně na půdu školy, kam chodí i hlavní hrdinka Yuri, jenž je do tohoto klubu speciálně vybrána, i když je sama proti tomu, ale nic jiného jí nezbývá. Spolu s ještě dvěma členkami, Kumi a Kasumi, pak dostává speciálního symbiotického mimozemšťana, který je narozdíl od „těch zlých“ přizpůsoben k pomoci při boji. A zde začíná koloběh událostí.

    

Jednoduše popsatelné a nyní bych to trochu víc rozebral. Takže jak už jsem říkal, máme tu alternativní přítomnost s lehce pozměněnou historií ohledně ufologie, kde tedy dochází k útokům mimozemšťanů, které musí vyřídit hlavní hrdinky, jimiž jsou žačky základní školy (pro upřesnění, chodí do šesté třídy). Na první pohled sranda, spojená s neustálým vzlykáním hlavní hrdinky, jak se jí tohle a tamto nelíbí a jak se jí zdá symbiotický mimozemšťan (tedy, Borg) odporný, se mění v docela slušnou krvárnu, co se aspoň tedy rozsekávání mimozemšťanů týče. Samotní mimozemšťani jsou opravdu hnusná stvoření, což na pozadí s vcelku nevinně vypadající kresbou (přesněji charakter designem) docela pěkně kontrastuje. A pak je tu samozřejmě ta psychologie.

Líbil se mi fakt, že pokud je "uživatel" Borga nějak emočně nestabilní, či tedy v případě hlavní hrdinky má moc velký strach, zahájí obrannou reakci, při které ale dochází k jistému nebezpečí, hlavně tedy pro okolí, protože jaksi ztratí kontrolu. Samozřejmě, hlavní hrdinka, která řvala snad při každé příležitosti a byla absolutně nepoužitelná po celou dobu anime, byla krásným exemplářem. Co jsem na to tehdá koukal s ještě ostatními lidmi v sále, akorát jsme se pokaždé, když zase začala brečet nad nějakou blbostí, museli smát. Ale patřilo to sem, aspoň si to dle toho lze zapamatovat. Líbil se mi jinak i námět Borgů, že oni nebyli jen k používání, ale člověk k nim musel mít i nějaký respekt. Zapomněl jsem i dodat, že Borgové fungují tak, že jsou majiteli posazeni na hlavu a vlastně se tak nějak propojí i myšlenkami. Nicméně posazení si něčeho na hlavu nekončí u Borgů. Jsou tu totiž i jiní „bezpeční“ mimozemšťani, které lze použít, ať už tedy ke krátkodobému pobavení se jak nad tím, kdy vlezou na mozek natolik, že se člověk přestane kontrolovat, tak k následným nekontrolovatelným reakcím.

    

Celkově zajímavá OVA, s méně zajímavými charaktery a opravdu docela pěknou psychologickou stránkou, na které to víceméně staví. Něco, co se tváří nevinně, ale pod slupkou má velký potenciál. Jen škoda, že je to nedokončený kousek a dle toho vypadá i zakončení, kde jsem až dneska vlastně zjistil, že náhled na pokračování je v úplném závěru. Následně jsem se dočetl, že tehdy jen nebyly finance na dokončení anime série a dokonce padl slib, že až budou, tak ji dokončí. Ovšem po 12 letech se už těžko dá něco očekávat, zvláště pak nějaká anime série. To mě i přivedlo k myšlence na mangu a že ji snad začnu číst, protože tomu dávám docela naděje a počtení to může být dobré. A hlavně, chtěl bych docela pochopit pár věcí, jenž zůstaly nevysvětlené.

Vizuální stránka taky není kdo ví jak úžasná, ale rok 2001 se dá ještě pochopit. Co mě ovšem chytlo, byl opening, který je pokaždé zpívaný trochu jinak, ale jinak jak jsem jej zaslechl znova, již jsem jej nedostal z hlavy. Akorát je hodně težký v OSU!, kde se mi jej nedaří dát ani na to blbé céčko, což jsem ale odbočil úplně jinam a proto se vracím k vyhodnocení.

    >

Alien Nine tedy přehodnocuji z původních 2,5* (kdy to kleslo i na 2*) na 3* (z celkových 5), protože to opravdu není špatné, naopak, je to zajímavé. Nicméně žádná pecka, na své si přijdou víceméně fajnšmekři, kteří hledají takovéto skryté potenciály a nenechají se odradit slupkou, kterou vidí každý, ale zdaleka ne každý pochopí i to, co se skrývá uvnitř.Aktualizace z 19.9. 1:51 - Manga dodatek

Přečetl jsem tedy mangu, protože mi to nedalo. A přijde mi, že anime bylo zpracováno mnohem lépe. Když vezmu tedy v potaz část, kterou pokrylo anime. Sám autor mangy říkal, že anime mu přišlo úžasné a předčilo jeho očekávání. Nicméně se do toho nijak nemontoval a nechal studio zpracovat celé téma po svém. I při interview uváděl, že to kreslil tak, aby každý mohl použít i svoji vlastní fantazii a nebyl ani záměr to mířit výhradně na dospělejší publikum. On ani zbytek mangy není nějak extra dobrý, spíše divný, plný zvratů, jejichž vyvrbení je tedy docela jedno velké WTF, ale konec měl zajímavou pointu, která se po celou dobu rozvíjela a vše se tam pěkně vysvětlilo. Ale jak jsem říkal, zpracování anime bylo lepší, mnohem víc to zdůraznilo tu psychologickou podstatu a dost by mě zajímalo, jak by takhle vypadal i ten zbytek. Což se, bohužel, možná jen tak nedozvíme. Takže to jen malý dodatek ve formě shrnutí mangy.

Komentáře

Přidat komentář >

Nebyly přidány žádné komentáře.