Kategorie: Anime

Anime sezóna: Jaro 2016

Anime sezóna: Jaro 2016Přišlo jaro a ani tentokrát jsem si neodpustil vybrat z hromady nových anime titulů a sepsat první dojmy. Pro tento článek jsem si připravil: Mayoiga, Gyakuten Saiban (Ace Attorney), Terra Formars: Revenge, RE: Zero kara Hajimeru Isekai Seikatsu, Brotherhood Final Fantasy XV, Koutetsujou no Kabaneri, 12-Sai. Chicchana Mune no Tokimeki, Super Lovers, Netoge no Yome wa Onnanoko ja Nai to Omotta?, Haifuri (High School Fleet), Flying Witch, Tanaka-kun wa Itsumo Kedaruge, Onigiri, Big Order.

Upozorňuji, že se jedná jen o prvotní dojmy čerpající z jednoho, max dvou dílů, ve velké většině případů bez znalosti předloh. Pokud se jedná o pokračování něčeho, samozřejmě již vím, o co se jedná. Vše je bez spoilerů, i byť jen náznaků, které by prozradily jakékoliv důležité dějství. Vybírám jinak na základě toho, co mě osobně zaujme popisem a čemu přikládám sebemenší naděje. Proto zde také není úplně vše, co sezóna vyprodukovala, ale jen částečný výcuc.


Mayoiga

Ze začátku se nám představí opravdu velká hromada lidí. Respektive tedy celý autobus, kde jsou lidé, kteří se účastní speciálního zájezdu. V čem je tento zájezd speciální? V tom, že cesty vedou do utajené vesnice, která by správně neměla existovat a kde může každý začít s životem odznova.

Celý první díl je víceméně hlavně o představování jednotlivých účastníků zájezdu a důvodu jejich rozhodnutí začít znova (alespoň tedy u většiny), motivu celé akce a vůbec, takovém lehkém seznámení s tématem, vč. vyhrazení hlavního hrdiny. Co se mi hodně líbí, že to opravdu dle popisu směřuje hlavně tou psychologičtější stránkou a v kombinaci s tím neznámým a nejistým, co dále čeká, se jedná o opravdu velmi slibnou a originálně vypadající sérii. No, uvidíme, jestli se náhodou během příštích dílů rapidně nezkazí, což by byla škoda.Gyakuten Saiban (Ace Attorney)

Osobní zkušenost s původní sérií vizuálních novel nemám, tudíž to budu brát z pohledu úplného nováčka v něčem, co se jinak proslavilo až až. Anime nás seznamuje s Naruhodem, což je novopečený obhájce, jehož prvním případem bude vražda hozená na jeho nejlepšího kamaráda. Od začátku už člověk ví, jak se věci mají a celé dějství se posouvá čistě do soudní síně, kde vše probíhá dle jinak zajetých a mnohým dobře známých standardů.

Jsem (ani nevím, zda úplně mile) překvapen, že se děj uvedl velkou komediální a veselou cestou, což samozřejmě neznamená, že to postupem času nepotemní. Rozjezd dobrý, jednání v soudní síni a celkové odhalování pravdy velice zajímavé a chytré. Pokud to takhle půjde dále, či lépe, bude to ještě něčím obohaceno, troufám si říct, že půjde o dobře sledovatelnou a hlavně zábavnou záležitost.Terra Formars: Revenge

Taktéž jsme se dočkali pokračování série Terra Formars, které navazuje přesně tam, kde skončila předchozí série. Na jednu stranu pozitivní zpráva, na druhou spolu s tím přichází i několik malých změn.

V první řadě design postav, který odbočil od původní semi-realističnosti k řadovému zpracování, což po zvyku na předchozí styl vůbec nesedne. To samé se týče i terraformarů, kteří vypadají taktéž trochu jinak. Ani nemohu nezmínit dost velké odlehčení ve formé méně brutálních záběrů a nějakých těch chibi postaviček zvýrazňujících humornost situací. Můžeme jen doufat, že tento trochu podivný nájezd na koleje zasazené předchozí sérií se nevymkne kontrole a titul zůstane dále nepříliš dobrou, ale vesměs zábavnou podívanou.
RE: Zero kara Hajimeru Isekai Seikatsu

Hlavní hrdina tohoto titulu je z ničeho nic přenesen do fantasy světa. Proč být zmatený, proč šílet, když z toho jeden může být rovnou nadšený a mít velká očekávání? Tedy až do doby, než se dostane do křížku s delikventy, kdy ho zachrání dívka pronásledující někoho, kdo jí něco důležitého ukradl.

Takže tu máme další z řady anime, kde se lidi dostávají do fantasy světa, tentokrát se vůbec netvářící nijak odlišně. Hrdina by měl být hikikomori, ačkoliv se dle toho vůbec nechová a celkově vše, co děj tak nějak nastínil, se zdá být řadové a ničím zvlášť zajímavé, až klišé. Osobně jsem to začal sledovat na základě dramatu, které by mělo být součástí. Samozřejmě je velice možné, že z této na první pohled veselé ztřeštěnosti nakonec něco solidního vzejde (vzhledem k určité časové smyčce, na níž děj hlavně staví), ale první dojmy to zvlášť dobré neudělalo.Brotherhood Final Fantasy XV

Nemohu neuvést ani tuto mini sérii doprovázející na podzim plánované vydání dlouho očekávaného nového dílu Final Fantasy pro PS4. Děj nastiňuje osud Noctise a jeho tří kumpánů, kterak se vydávají autem napříč kontinentem s cílem získat si ve světě opět své místo. Jakožto předloha a taková příprava na samotnou hru dobré, navíc nijak animačně neochuzené, vypadá to vizuálně hodně pěkně a docela i zajímavě, co se děje týče. Série vychází zcela zdarma všem ke zhlédnutí na YouTube.Koutetsujou no Kabaneri

Uběhlo 20 let od doby, kdy bylo lidstvo napadeno lidstky vypadajícími stvůrami nazývanými jako Kabane a muselo se uchýlit do zdmi obehnaných oblastí, takzvaných „stanic“, propojených železnicí s opancéřovanými vlaky. Hlavní hrdina se za každou cenu snaží vynalézt zbraň, která by dokázala prostřelit srdce kabane, protože do této doby je nebylo možné nijak účinně zabít, jen dočasně ochromit.

Že popis zní velice povědomě? Či že přímo připomíná Shingeki no Kyojin? Ano, je to tak. Toto anime už prvním dílem skutečně naplňuje domněnku „dalšího“ SnK. Tedy, kromě obrů zde máme něco na způsob zombií, jejichž kousnutí znamená pozvolnou proměnu v kabane, ale jinak se to moc neliší, ba naopak. Od stylistiky, až po hudbu, vše jako by se doslova chtělo inspirovat. Je to brutální, je to dynamické, je to klišé, ale zatím se to jeví sakra dobře! Kdo ví, co z toho vzejde a o jak víc se to přiblíží již uvedenému titulu, nicméně bych řekl, že si sezóna svou mainstreamovou stránku vybrala již zde.12-Sai. Chicchana Mune no Tokimeki

Zkusit se má vše a proto jsem dal šanci i tomuto, už od začátku jasnému shoujo titulu, jehož představitelkami jsou 12-leté holky a jejich problémy s dospíváním, protože 12 let, to je takový kritický věk mezi dětstvím a dospělostí.

I když se tomu nedá typický shoujo žánr vytknout, co sám musím uznat, že se zřejmě nic nechystá chodit zbytečně okolo horké kaše a párování, které je jasné už od openingu, se chystá zformovat během prvních dvou dílů. Jinak nemohu říct, že by se jednalo o něco výjimečného. Kresba s animací je odbitá a děj bude dozajista trochu hloupý, i když se zasnaží o nějaké to opravdu jen lehoučké a neroztahané drama, jako tomu je už v prvním díle. Na druhou stranu, delší chvíli tu nic takového nebylo a kdo na anime tohoto typu ujíždí třeba i v dospělosti, si rozhodně najde své zalíbení.Super Lovers

Jak jsem již řekl u předchozího titulu – zkusit se má vše. Tak proč ne i shounen-ai? Seznámíme se s Haruem, který se vydává do Kanady, aby se postaral o svého nového adoptivního bratra Rena. Ten ovšem není obyčejným klukem, ale někým, kdo většinu času tráví venku pobíháním s několika psy a vůbec nechce žít tak, jako každý jiný člověk.

Námět není nijak řadový, i když je jasné, že mezi oběma bratry jistá chemie je už od začátku a tudíž série s naprostou jistotou dostojí svému žánru. I přesto musím říct, že na mě osobně udělal první díl velice zajímavý dojem a samotné zakončení mě přesvědčilo o tom, že si to zaslouží pozornost ve formě zkouknutí alespoň ještě jednoho dílu. Sice je mi jasné, že vzhledem k žánru půjde o výhradně mužské obsazení, tudíž i fanservis určený čistě pro holky (o něž samotné zakopnout v ději bude celkem raritou), nicméně jako úkrok od tradice ve sledování výhradně heterosexuálních titulů by to nemusel být odpočinek k zahození.Netoge no Yome wa Onnanoko ja Nai to Omotta?

Hlavní hrdina má jako svou vůbec jedinou zálibu ve hraní online hry, kterou hraje spolu s přáteli ze svého jinak čtyřčlenného cechu. V minulosti se setkal se zklamáním, jelikož se vyznal hráčce, ze které se nakonec vyklubal hráč a proto nyní odmítá neustálá vyznání od jedné členky cechu. Na základě jejich diskuze se ovšem rozhodnou pro setkání v reálu.

Tuto sezónu jsem žádnou harémovku neplánoval, spíš se jim i vyhýbal, ale když se již rozhodnut, co budu sledovat a co ne, objevil tento, rozhodl jsem se jej zkusit. Je jasné, že jde a nadále půjde o typickou komedii, kde se dějí věci, které by v realitě normálního člověka neměly šanci a kde se dá předem spousta věcí odhadnout. Tématika online hry taktéž není ničím nová, charaktery jsou typické a vůbec, není to nic zvláštního. Rozhodně to potěší každého fanouška komedií, já to ovšem rád dále vynechám.Haifuri (High School Fleet)

Dvě dívky si kdysi daly za cíl stát se oficiálními mariňačkami brouzdajícími oceány na velkých lodích. Svůj sen si splnily a ačkoliv se každá z nich stává kapitánkou jiné lodi, věří, že je i tak oceán svede opět dohromady. Oceán, který jinak zatopil veškerý zemský povrch.

Co k tomu dodat? Hromada moe holek, tedy i hromada fanservisového materiálu, strčeného do námořního prostředí, kde se samy ony roztomilé dívky stávají operatérkami veškerých funkcí obrovských a už ne tak roztomile vypadajících lodí. Takže takové Girls und Flotte? Ne, děkuji. Jsem si ale jist, že se to zalíbí každému fanouškovi jak námořní tématiky, tak samozřejmě i moe a s tím spojené odlehčenosti. Nepočítám ale, že to nějak moc potemní a rázem se z toho stane překvapivá depresárna v roztomilém kabátku, ačkoliv se už v prvním díle schýlilo k docela zajímavé konspiraci.Flying Witch

Hlavní hrdinka je čarodějka, která se vrací do svého rodného města, aby zde vychodila střední školu. Tím, že není úplně normální dívkou, se chystá překvapit nejedno nové započaté přátelství.

Tak nevím. Na žánr „slice of life“ mi to přijde příliš ujeté, ale na něco s magickými prvky zase moc pomalé. Celé se to první epizodou odprezentovalo jako poněkud podivné dílko, od kterého kdo ví, co pořádně lze čekat. Jistá pomalost napovídá, že rozhodně nepůjde o nic akčního a vlastně ani logického vzhledem k tomu, že je lehce přihlouplá hrdinka schopna si jen tak přede všemi nasednout na koště a vyletět do výše, jako by se nechumelilo. I přes svou rozpolcenost se ovšem přikláním k tomu, že to nebude úplně to pravé ořechové.Tanaka-kun wa Itsumo Kedaruge

Tanaka je středoškolák, který má ale vážný problém – pořád by spal. Tedy, pro něj to není problém, ale extrémní lenost, se kterou je naprosto smířený a jediný, kdo ho ve všem podporuje a pomáhá mu proplouvat životem, je jeho spolužák a zároveň i kamarád.

Těžce ospalá komedie, jejíž význam lze ze začátku jen těžko odhadnout. Hrdina se dostává do situací spojených se spánkem, kdy by se dalo mluvit i o únavovém syndromu, ale přesto s tím nemá větší problém a usne, kde to jde a kdy to jde. Nevím, zda by se taktéž dalo hovořit o určitém druhu osobní demotivace. Kdo ví. Důležité je, že se mi z toho všeho nakonec taky zachtělo spát.

Onigiri

Jak by mohlo dopadnout anime založené na stejnojmenné online MMO hře? No, díky tomu nahoře jen jakožto série shortů. Samozřejmě neříkám, že by se to nedalo zpracovat jako celistvý příběh vzhledem k tomu, že jsem sám Onigiri jeden čas hrál a vím, že obsahové části je dost. Ale víme, jak dopadají herní adaptace.

Zde tedy adaptace ve formě totální ztřeštěnosti, kde nechybí jak reference na samotný herní systém, tak i bourání čtvrté stěny. Na těch pár minut, co jedna epizoda skýtá, naprosto dostačující. Ale co, fanoušci budou nadšeni. Jejich oblíbené herní postavy ožívají, hýbou se a mluví! Tedy, až na mužského hlavního hrdinu, který vskutku nadabován není (protože je to hráč, že ano).
Big Order

Děj nás zavádí do světa, který byl před 10 lety zničen a všichni tento fenomén přisuzují existencím zvaným Order, což jsou na první pohled úplně normální lidské bytosti, ovšem se schopností proměnit svá přání ve skutečnost. Jedním z nich je i hlavní hrdina Eiji, jenž věří, že svět zničil právě on a stále si to dává za vinu.

Námět je skutečně originální, jeho zpracování vypadá solidně a i když jen těžko říct, jak si z tímto tématem poradí další dějství, už teď lze odhadnout, že by nemuselo jít o vůbec špatnou sérii. Možná bych tomu odpustil ten trochu incestní pohled na vztah bratra a sestry (tedy, hlavně z jejího pohledu) a lehce přetaženou fantasmagorii, ale to jsou jen takové prvotní výtky. Hodně mi to námětově připomíná Ajina, samozřejmě bez škaredého 3D zpracování. Za vše jinak mluví i fakt, že předloha pochází od autora Mirai Nikki, kdy se tento fakt odráží hlavně designu postav, zejména těch, které se představí hned na začátku (Yuki a Yuno jak vyšití). Poslední vybraná série sezóny, kterou se celé vydání článku posunulo a rozhodně to za to stálo.Závěrem

A je tu vyhodnocení mých veškerých prvotních dojmů z jarní anime sezóny. Celkově mohu říct, že jsem s výběrem spokojen a opět se našla hromada zajímavých a mnohdy i potenciálně dobrých titulů. Jistě, každá sezóna má své mouchy a ani ty tentokrát nechyběly. Proto bych opět udělal takové malé rozdělení.

Co sami budete, či nebudete sledovat, je zcela na vás. Proto berte má doporučení jen jako orientační.

Určitě budu sledovat: Mayoiga, Koutetsujou no Kabaneri, Big Order

Dám jistou zkoušku: Gyakuten Saiban, RE: Zero kara Hajimeru Isekai Seikatsu, Terra Formars: Revenge, Super Lovers

Hodně zvážím: Flying Witch, Tanaka-kun wa Itsumo Kedaruge, Onigiri, Brotherhood Final Fantasy XV

Nebudu dál sledovat: 12-Sai. Chicchana Mune no Tokimeki, Netoge no Yome wa Onnanoko ja Nai to Omotta?, Haifuri

Komentáře

Přidat komentář >

, - odpovědět
U Koutetsujou no Kabaneri se dá počítat, že bude podobné jako Snk, když na tom dělali stejní lidi. Chystám se na něj, ale dám si na čas. Z jarních novinek, které tu sice nejsou vypíchnuty, sleduji Joker game a Sakamoto desu ga?! které zatím vypadají dobře. Hezký článek :)
odpověděl(a)
Joker Game mě nezaujalo svým zasazením, takže jsem to ani nezkusil. Ale Sakamoto mi nějak ušel, jak teď čtu prvotní popis. Zřejmě tomu dám šanci, když jsem stejně zbytek vyházel. Jinak děkuji!