Kategorie: Anime

Anime tituly podzimu 2014

Anime tituly podzimu 2014Původně jsem neplánoval sepisovat další shrnutí anime sezóny, ale protože se sešlo čistou náhodou docela dost kloudných titulů, nedalo mi, abych si opět několik nevybral a ke každému neřekl své první dojmy. Tentokrát to rozdělím na dvě části, kdy v první budou úplné novinky a v druhé pokračování již odvysílaných prvních sezón.

Novinky

První novinkou je Terra Formars, které už dle mangy slibovalo další z řady krvavých a obecně brutálních anime, kterých je venku zatím jen docela málo, ale většina z nich vzbuzuje mnohé kontroverze. Zde už v září vyšla OVA, jenž byla prequelem a ukázala, co se stalo s jednotkou Bugs 2, která byla vyslána na Mars, aby zde prováděla výzkum a taktéž se utkala se zmutovanými a humanoidními šváby. Ti jsou hlavním tématem, respektive tím, okolo čeho se bude anime točit. Série začíná v době, kdy se začal po Zemi šířit virus, který údajně pochází právě z Marsu a zabíjí mnoho lidí. Hlavní hrdina takto přichází o milovanou osobu a je následně vybrán do další jednotky, která je vyslána na Mars, aby zde nalezla kmen viru, což by mohlo zachránit lidstvo. Ale to není vše, jsou tu právě již zmínění švábi, kteří neváhají zabít každého, kdo se jim připlete do cesty. Ti jsou sami o sobě dost zvláštní, z části připomínají svým tupým zjevem titány ze SnK, ale je tu velký rozdíl a to ten, že jsou naopak chytří a i když každého masakrují, nejspíš dobře ví, co dělají. Už podle prvních epizod je jasné, že o brutalitu zde nebude nouze a taktéž o souboje, protože se jednotka skládá z geneticky upravených lidí, kterým byla z části dána superschopnost díky hmyzímu DNA a mají tak možnost se stát jejich rovnými soupeři po aplikaci jisté látky. No, uvidíme, kudy se příběh ubere, zatím to vypadá docela zajímavě. Jen holt přes tu četnou cenzuru nebude nic moc vidět.

    

Další novinkou je takový restart Fate/Stay Night série s podnázvem Unlimited Blade Works. Jak mohou mnozí vědět, již existuje jak adaptace samotného Stay Night, tak i Unlimited Blade Works ve formě filmu, ale obě adaptace vzhledem k napěchování děje hned z několika vizuálních novel nedopadly zrovna nejlépe. A proto namísto studia Deen přichází Ufotable a to s dvěma prvními 45-minutovými epizodami, kdy tedy zatím vyšla jen jedna, ale už jen to naznačuje, že zde bude příběhu dán pořádný prostor. Ten se už od začátku zaměřuje na čarodějku Rin, která má za úkol vyvolat svého strážce. Po neúspěšných pokusech se jí povede povolat lučištníka Archera, ačkoliv původně zamýšlela povolat Saber a spolu s ním se chystá bojovat proti zlu, které se neúprosně blíží. Nevím, jak to zjednodušeně popsat, jelikož pro nezasvěceného diváka, který si navíc už nepamatuje z původních adaptací skoro nic, je to poměrně těžké k pochopení, aspoň pro začátek. Ale myslím si, že už jen délka přinejmenším tedy prvních dvou epizod přispěje k lepšímu rozvoji jak postav, tak i samotného příběhu a že tato adaptace dopadne s velkou pravděpodobností dobře. Už jen vzhledem k tomu, že stejné studio se postaralo i o adaptaci dvousériového Fate/Zero.

    

World Trigger je dalším poměrně dost očekávaným titulem, který nás zavádí do města, v němž se jednoho dne otevřela brána do jiné dimenze, a z ní začaly přicházet nestvůry, jimž byl dán název Neighbors, neboli v překladu „Sousedi“. Ti začali jak pustošit město, tak samozřejmě i zabíjet lidi. Proti nim ale vznikla organizace jménem Border, čili tedy „Hranice“, která přijímá adepty z celého japonska, aby dostali schopnost zvanou Trigger a byli schopni proti Sousedům bojovat a chránit tak obyvatele města. Námět podle mě nemastný neslaný, nevím, taková normálka. Do toho je tu taktéž takový nemastný neslaný hrdina, který je členem Hranice, ale v normálním životě to zrovna moc nevyhrává, ačkoliv se v mnoha situacích chová dost hrdinsky. Do města taktéž přichází další postava, kterou je bělovlasý kluk, jenž má u sebe zvláštního levitujícícho rádce, či jak bych to černé, co nepřipomíná nic konkrétního a levituje to vedle něj, vlastně nazval. A u něj se ukáže, že není jen tak obyčejným člověkem a ačkoliv nepatří k Hranici, může taktéž využívat Trigger. To jsem trochu zamířil do detailů, takže to jen shrnu tak, že i přes popis je to takové dost umírněné, čili žádná krev, nic takového, jasně je to anime mířené na mladší publikum, takže 12-13 let a i méně. Ale třeba se z toho vyvine něco solidního, kdo ví.

    

Taktéž Shingeki no Bahamut: Genesis (či jinak taky Rage of Bahamut) neunikl mé pozornosti, jakožto slibované „dark fantasy“ založené na karetní hře. Samo o sobě to nezní moc lákavě, zvlášť když se člověk podívá, čeho je to adaptace. Nicméně nastínění příběhu je zhruba o tom, že kdysi zaútočil na fantasy svět, ve kterém se anime odehrává, obrovský drak (zřejmě právě ten Bahamut), který zpustošil, co mohl. Následně se příběh posouvá již k hlavnímu hrdinovi, jímž je lovec odměn, který si jaksi nerozumí se svým „parťákem“ a mají tendence se pořád nahánět a dělat v městech tím pádem binec. Když už dochází k lovu odměn, to probíhá zvláštním způsobem, že když je hledaný poražen, je transformován do takové karty. A pak se tu objevuje i jedna dívčí postava, o které není moc známo, jen to, že to asi nebude jen obyčejný člověk, ale démonka, která se musí za každou cenu někam dostat a protože se hlavní hrdina ubírá taktéž tím směrem, rozhodne se, že jí bude dělat průvodce. Prostě trochu zmatečné, nic moc se neví, a dokud nebude další epizoda, tak ani vědět nebude, protože v předloze by se něco podobného těžko hledalo. Zatím to nevypadá moc temně, spíš i trochu komediálně (což hlavně dělá ten hlavní hrdina) a ani nějak krvavě. To i Berserk se předvedl hned na začátku, tady to tedy může být překvapením.

    

Jako další úplnou novinku uvedu Nanatsu no Taizai, což v překladu znamená "sedm smrtelných hříchů", jimiž je nazýváno bájné seskupení těch nejsilnějších rytířů, jenž byli obviněni ze vzpoury a stali se z nich jak vyhnanci, tak nejhorší kriminálníci. Svět řídí takzvaní Sacred Knights, čili "posvátní rytíři", kteří se snaží nastolit pořádek. Hlavním hrdinou je zde chlapec menšího vzrůstu, který spolu se svým mluvící prasetem provozuje hospodu, ve které se dozvídá všemožné zvěsti právě o Hříších a vlastně se neví, jestli jsou živí a nebo mrtví. Brzy ovšem přichází tajemná postava v brnění, ze které se vyklube dívka a ještě k tomu princezna, která ví, jak se to ve světě má doopravdy a že Posvátní jsou ti, kteří mlží a snaží se pouze rozpoutat válku. Spolu s hlavním hrdinou, jehož identita se brzy taky odkryje, se vydává na cestu za nalezením všech zbylých členů Hříchů, protože jen to může vše zastavit. O tomto anime se už předem mluvilo, jako o možné náhražce Fairy Tail a popravdě, stylem si je to neskutečně podobné. Taky tu máme fantasy svět, ve kterém funguje určitý systém, trochu tupého, avšak silného hlavního hrdinu a jednu fanservisovou postavu a samozřejmě, abych nezapomněl, náznaky prvku ecchi. Nicméně změnou je zde necenzurovaná krev a to, že námět celkově vypadá hodně dobře a tak by se to pokazit vlastně ani nemuselo. Do tohoto se určité naděje vložit nebojím.

    

Do ruky se mi dále náhodou dostala i záležitost s názvem Grisaia no Kajitsu, která se ze začátku tváří jako každá mainstreamová harémovka. Hlavní hrdina přijíždí do nového města, aby zde započal nový a úplně normální školní život a i když se po příjezdu dostává z nepochopitelných důvodů do problémů s policií, nakonec mu nic dalšího nebrání nastoupit na podivně ohrazenou školu, kde je taktéž podivně jen několik lidí, z nichž jsou to všechno dívky, se kterými se i přes svou poměrně dost podivnou povahu lehce seznamuje. Dobře, žádná mainstreamová harémovka, ale trochu WTF. Hlavní hrdina je atypický, kdy nedává najevo žádné emoce, je dost rezervovaný a klidný. Ani dívčí obsazení není úplně normální. Prostě celé je to trochu na hlavu, kdy i zpracování si zakládá na tlustých pruzích ořezávajících obraz a tak omezujících i rozlišení 16:9. Málem bych to hned zavrhnul a ani nepřipisoval do tohoto shrnutí, ale něco mě na tom zaujalo. Nejen tedy  hlavní hrdina, který se jen tak nevidí, ale to, že ta podivnost bude mít svůj smysl a tento smysl nebude jen tak ledajaký. Tkví to v tom, že není vše tak, jak to na první pohled vypadá. A ačkoliv první díl nic moc neřekl, spíš jen naznačil, rozhodně bude stát za to si počkat na další.

    

Ačkoliv je shoujo něco, čemu se jinak vyhýbám jako čert kříži, zde mě zaujal popis Akatsuki no Yona, který vypráví o princezně, která právě oslavuje své šestnácté narozeniny a na návštěvu přijíždí i její kamarád z dětství, kterého by si ráda vzala, ale není jí to jejím otcem umožněno (z absolutně neznámých důvodů). Nicméně se ukáže, že ten kamarád je zrádce, zabije jejího otce a chystá se zabít i ji. A to už ji přispěchá na pomoc její hlavní ochránce, se kterým pak dle popisu uteče a stane se tak rázem hledaným vyhnancem. Tento popis zněl dobře, ale samotné anime vypadá strašně jednoduše po všech směrech - jak po tom ohledně zpracování, tak i po animaci a hudbě. Kromě tedy i toho, že hlavní důvod, proč hrdince otec nechce dovolit si vzít jejího vyvoleného, není vůbec řečen a tak to postrádá na smyslu. Navíc je to shoujo, takže nechybí typické prvky bishounenu. Ale je tu krev, žádná cenzura, to se musí zase uznat. Čistě teoreticky by to mohla být sledovatelná záležitost ve formě takového toho typického japonského fantasy bez křiklavých prvků, ale tento názor si nechám až na další epizodu, případně epizody. Zejména v tomto bohužel nevidím jinak nic extra, jak jsem marně předpokládal.

    

Zatímco po Terra Formars, či dalších titulech letošního podzimu neštěkl skoro ani pes (kromě F/SN, které si našlo místo u svých fanoušků), Parasyte -the maxim- (či v originále Kiseijuu Sei no Kakuritsu) se počínaje prvním dílem stal poměrně nemalou senzací. Příběh nás zavádí do současnosti, kdy se kolem začínají dít podivné brutální vraždy. Zde nastupuje na scénu hlavní hrdina Shinichi, kterého v noci napadne podivný malý organismus, jenž se mu vsákne do pravé ruky. A od té doby je jeho ruka jako živá - mluví, vidí a dokonce se sama hýbe. Postupem času zjistí, že to má spojitost s jistou invazí, kdy tyto podivné organismy se snaží halvně napadnout lidský mozek, které člověka přetvoří ve vraždící stvůru, nicméně zrovna v případě Shinichiho se jednalo o selhání. On, i jeho ruka nyní musí zjistit víc o tom, co se to kolem vlastně děje. Rozhodně to vypadá zajímavě a i přes spíš roztomilost vystupující ze strany ruky hlavního hrdiny to evidentně nebude žádná pohádka, nicméně plnohodnotná krvárna (a dokonce bez nutnosti cenzury). Sice to nevidím jako nic ultra převratného, aby to muselo mít až takový hype, ale nápad se mi osobně líbí a doufám v zajímavý vývoj děje.

    

 

Pokračování

Móda ukončovat anime na 12-13 epizodách, případně je nesmyslně dělit a jejich další anime sezóny posouvat ob sezónu, nám přináší pokračování Selector Infected WIXOSS, které se liší jen v jednom slovu z názvu, čili Selector Spread WIXOSS. Předminulá sezóna přinesla zvláštní anime, kde hlavní roli hraje karetní hra WIXOSS a vskutku promyšlený systém, kterému tato hra podléhá – tedy že existují Selectoři, kteří mají schopnost vidět živou bytost uvnitř jejich karty, která je zastupuje jako jejich Avatar a že jim můžou splnit jakékoliv přání, když budou vyhrávat. A naopak, když prohrajou, ztratí úplně vše, tedy nebudou už schopni si nikdy své přání splnit, respektive jim to bude úplně znemožněno. Zde to navazuje na předešlou sérii, která končila těžkým cliffhangerem. Je opravdu nesnadné odhadnout, co se zde bude dít. Atmosféra je opět potemnělá a hlavně taková tajnůstkářská, což toto anime dělá hodně zvláštním. První série byla hodně napínavá, tak snad se to i v této druhé pořádně rozjede.

    

Taktéž pokračuje Log Horizon, který zaujal hlavně všechny odpůrce SAO, ačkoliv přinesl jemu velice podobný námět lidí uvězněných ve hře, ze které není úniku. Nicméně se místo řešení, jak se ze hry dostat, ubral směrem, kdy se řešily hlavně problémy mezi dobrodruhy a NPC, politika, kapitalismus a prostě vše, co mělo uzpůsobit svět tak, aby všichni žili v míru. A v podobném duchu pokračuje i druhá série, kterou si tentokrát od studia Satelight převzal Deen, což se odrazilo hlavně v pozměněném stylu kresby (podle mě i hezčím). Jinak vše vypadá stejně, ani úvodní znělka se nezměnila a vypadá to, že nás čeká další série, kde se budou řešit hlavně problémy, co se týče života ve hře a nikam zvlášť se to ohledně svého kořenového námětu nehne. Mluvím teď jako odpůrce, ale pravdou je, že mě skutečně LH nezaujal a tak nevěřím, že nastane zlom a stane se to tím, na co já a mnoho dalších lidí marně čekáme. Ne, nemyslím, aby se z toho stalo přímo SAO. Ale naději si to zaslouží, první díl naznačil přeci jen něco zajímavého.

    

Druhou sérii dostal i velice úspěšný Psycho-Pass, který volně navazuje na předešlou sérii a pokračuje v příběhu inspektorky Tsunemori, která řeší případy v Japonsku budoucnosti, jenž má za úkol držet pořádek za pomoci systému zvaný Sibyl, který vyhodnocuje lidskou psychiku a stanovuje, kdo je potenciální hrozbou pro společnost a kdo ne. Tato míra lidské psychiky je zvaná Psycho-Pass. Zatím se lze jen těžko dohadovat, o co v druhé sérii půjde, protože osobně mi to už při ohlášení přišlo jen jako další nesmyslné natahování. Ale jelikož jde o originální počin studia I.G., které je jednou ze špiček ve svém oboru, má cestu novým nápadům zcela otevřenou a neomezenou.

    

Nemusím dozajista do podrobna rozebírat nadcházející druhou polovinu taktéž druhé série Mushishi s podnázvem Zoku Shou, která sice ještě nevyšla, ale tohle je stoprocentní sázka na jistotu. Takže se dá očekávat další naprosto jedinečná série, jenž se ovšem chystá už celé téma Mushishi uzavřít. Jsem sám zvědav, jaké bude finále, ale věřím, že bude stát za to.

Ačkoliv to patří k pokračování jen z části, ještě zmíním, že SAO úspěšně dojelo arc Phantom Bullet a za dva týdny, mezi kterými bude epizoda, která by měla být takovým přechodem z jednoho arcu do dalšího, započne tedy arc Calibur & Mother Rosary. Bohužel se není moc na co těšit, protože má tento arc pokrývat jen vedlejší příběh z ALO, takže s velkou pravděpodobností nic světoborného. Není si na jednu stranu třeba zoufat, protože údajně hned další arc po Calibur & Mother Rosary má být to nejlepší, co SAO zatím kdy mohlo nabídnout (dle novel), nicméně horší zprávou je, že se už do zbytku série SAO II (10 epizod) nevejde a tak se ho dočkáme až v další sérii, která bude v nejlepším případě zase za dva roky. Pokud nás tvůrci nepřekvapí a anime nedostane zelenou už na příští rok.

Komentáře

Přidat komentář >

, - odpovědět
"protože údajně hned další arc po Calibur & Mother Rosary má být to nejlepší, co SAO zatím kdy mohlo nabídnout (dle novel)"

Tohle mi zní povědomě xD Jako kdyby už to někdo řekl xDDD

Jinak, rok určitě ne, pokud by chtěli celý ten arc zadaptovat. V posledním volume stále pokračujeme a konec nevypadá v dohlednu =D
Takže ano, 2 roky nejdřív.