Kategorie: Anime

Barakamon

BarakamonBarakamon vypráví příběh svérázného a impulzivního kaligrafisty Seishuua, který na základě kritiky uhodí ředitele výstavy. Díky tomuto incidentu je poslán svým otcem na venkov, aby se zde zklidnil a zároveň chytil nějakou tu inspiraci pro svoji další tvorbu. Nicméně inspirace nebude to jediné, co díky svému pobytu na ostrově získá.

Vzhledem k tomu, že je to člověk z města, jsou jeho začátky na ostrově, který žije úplně jinou kulturou, vskutku těžké. Prakticky ihned se zde seznamuje s hyperaktivní sedmiletou Naru, která mu od té chvíle nehodlá dát pokoj a on tak nemůže v klidu pracovat. Nicméně to má jednu výhodu. Kromě inspirace může za pomoci i ostatních obyvatel ostrova pomalu objevovat sám sebe.

    

Námět a zasazení je zde jednoduché a jasné. Týpek z města (navíc umělec v oboru kaligrafie), ostrov, jiná kultura a plno méně i více praštěných postav z řady obyvatel. Protože je to žánr "slice of life", neboli v hrubém překladu "ze života", jde zde hlavně o takové běžné životní situace. Seishuu je tu tedy terorizován Naru, která ho ale donutí opustit pozemek jeho domova a podívat se taky kolem, kromě tedy toho, že touto cestou pozná i další lidi, kteří ho mají za trochu podivnou existenci, ale vzhledem k tomu, že je to kaligrafista, taky za velkou inspiraci. Víceméně jde tedy o epizody, které na sebe navazují, ale řeší se zde např. rybaření, chytání brouků, prostě taková možná všehochuť, která může vyznít dost tupě, ale opak je pravdou. Jedná se totiž v základu i o komedii, kdy se ten typický japonský humor nedá vytknout, ale ani nějak zvlášť nevadí, ačkoliv je správně šílený. Osobně bych to bral o trošičku vážnější, ale nemůžu chtít motýla bez křídel. Výběr postav taky není špatný, víceméně se zde objevují hlavně buď malé děti nebo pár středoškoláků, díky kterým se hrdina dostává do všech možných šílených situací. Je to prostě příběh vycházející z každodenního života okořeněného o neustálá nová dobrodružství, ve kterém hlavní hrdina poznává sám sebe a hlavně se začíná měnit z člověka, co do té doby neměl žádné přátele, žil v samotě, myslel jenom sám na sebe a jediné, co znal, byla jeho životní náplň - kaligrafie. Mnoho situací je zde i hřejivých, což v kontrastu s jinak všudypřítomnou komediálností působí velmi dobře. A i když tomu nebyl dán úplně ten správný prostor a styl, i o nějaké ty emoce není nouze.

    

Zpracováno špičkově, nedá se nic vytknout. Animace výtečná, hudba taktéž. Anime je celkově takovou oddychovkou, kterou uvítají všichni, kteří se chtějí podívat na něco kratšího (12 epizod), ale zároveň vyčuhujícího z toho stereotypu, který jinak sezónně vychází. Komedie je zde sice někdy trochu přiostřená, ale jinak se zde marně dá hledat fanservis, ecchi, či cokoliv jiného, ačkoliv v ději inscenuje hned několik ženských postav, počítám-li k nim i dvě mladšího věku. Kdybych to měl k něčemu přirovnat, je to mix takového méně realistického Usagi Drop, o trochu méně šílené Tsuritamy a z pohledu pojetí komedie a každodenního života zase Silver Spoon (jen tedy bez farmy a školního zasazení). Odnáší si to jednoznačně samé plusové body, ačkoliv si myslím, že k vrcholu chybí ještě malý kousek. I tak se jedná o to nejlepší z žánru za poslední roky.

Hodnocení: 9/10

Komentáře

Přidat komentář >

Nebyly přidány žádné komentáře.