Kategorie: Anime

Bungaku Shoujo

Bungaku ShoujoZnova jsem zkoukl tento film a k tomu přidal veškeré speciály, abych splatil dluh, který jsem u tohoto anime měl z doby Animefestu. Aneb jak dokáže být názor z nevyspalosti sakra špatný.

 

Příběh

Točí se okolo hlavního hrdiny, Konohy, který se snaží žít normální život. Navštěvuje knižní klub, vedený Toukou, která má zvláštní schopnost jíst listy papíru z knih a rozeznávat v nich chutě podle toho, jak je daný příběh napsaný. Jednou se však v klubové schránce, udělané z ptačí budky, sloužící jinak k zasílání "problémů se vztahy", začnou objevovat zvláštní obrázky. Konoha s Toukou se na to snaží přijít a při té příležitosti si začíná Konoha uvědomovat, že to má co dočinění s jeho minulostí, která je protkaná tajemstvím, o které se s nikým nedělí. Poté zjistí šokující pravdu a v ten moment poklidný způsob života končí.

Snažil jsem se to tak nějak popsat, aby to dávalo smysl, ale abych nespoileroval a zároveň uvedl záhadnost na pravou míru. Jistě, pokud začnete film, nebudete nic tušit a bude to pro vás z části i zmatečné, mě to tedy takové přišlo. Je dobré si předtím zkouknout všechny tři OVA a pak to vše bude krásně zapadat. No, ale začnu už s osobními dojmy, tento film jsem viděl na Animefestu a teď pozor, po dvou dnech nespaní, takže jsem ani nevěděl, na co to vlastně koukám a co se tam děje a viděl jsem pomalu i věci, co tam nebyly, takže jsem to ve výsledku odsoudil na 2/5*. A to byla chyba. Včera těsně před půlnocí jsem k tomu zasedl a řekl si, že to musím napravit. A konečně se mi podařilo vidět tu opravdovou úžasnost, kterou tento anime film má. Je to příběh plný tajemství (znova teda zopakuju, pokud nebyla viděna OVA), ale pořádné drama a vskutku i romance, ale to jenom z menší části, záleží na tom, jak se to vezme, o vztahy tam každopádně v jistém smyslu šlo. Sice mě moc literatura nebere, ale tady to bylo zajímavě podané a zakládalo si to na některých existujících dílech, takže pro fanoušky literatury, která se ve filmu objeví, to bude bod navíc.

Dodatek: Byl jsem upozorněn na to, že je moje recenze špatná. Vezmu tedy negativní část. Je pravda, že po stránce příběhu je to trochu jednodušší, spíš se zde řeší, jak si jedna postava, velice nestabilní, s hrdinou dělá co chce a on se nechá a na tom stojí celý příběh. Navzdory tomu je ale zase zajímavé pozorovat, jak to dopadne. Podlehne a nebo nepodlehne? Ano, klišé to trochu je, má to velice "emotivních" scén, které by někomu mohly lézt na nervy, ale patří to sem a nemůžu říct, že se to do daných situací nehodí. To by bylo tak menší vysvětlení věcí, které mi byly vytčeny.

 

Postavy

Je načase popsat postavy, protože ty byly silnou stránkou anime. Prvním je Konoha, který mi připadal trochu zvláštní, ale svoji roli v osudu jedné z dalších postav sehrál výtečně. Sice to byl takový slabší hlavní hrdina, ale alespoň z příběhu příliš nevyčníval. Pak tu máme knihomolku Touku, která, jak už jsem řekl, měla tu zvláštní schopnost "ochutnávat příběhy". Ze začátku jsem ji moc nemusel, přišla mi taková jednoduchá a nijaká, ale ke konci jsem si ji hodně oblíbil (anime parádně předvedlo manipulaci s emocemi). Třetí postavu, kterou zmíním, je Miu. Ta byla v OVA naprosto nejlepší postavou, tady už měla trochu jinou roli a trochu jiný pohled na ni, ale neberu fakt, že byla nejzajímavější (a mě bohužel sympatická v jistých aspektech...). U ní se fakt nevědělo, jestli ji mít nebo nemít rád (z pohledu příběhu), pořádně zamotala myšlenky. No, další postavy, už spíš nevýrazné, jako je stále za Konohou dolézající Nanase či tajemný Kazushi s ještě víc tajemnou Chiou, popisovat nemusím, neměly moc velkou roli. Ale po stránce charakterů hodně dobré.

 

Hudba

Tady se mi stalo, že jsem si nedávno vzpomněl na jednu hudbu na pozadí a za nic na světě jsem si nemohl vzpomenout, z čeho to bylo. Jak už se z toho dá vyčíst, byla to hudba právě z tohoto anime a jelikož se mi memorizovala i přes mojí nevyspalost, už to značí, že byla velice kvalitní a hodila se výtečně. Celkově po této stránce taky super.

 

Animace

Kresbu to má trochu zvláštní, nebo spíš, jde o zvyk. Obličejové rysy postav vypadají trochu divně ze začátku, ale pak to ani nepřijde. Jinak samozřejmě krásná kresba i animace, jenom je to něco trochu jiného.

 

Vyhodnocení

Co říct, hodně jsem se sekl, ale svůj dluh jsem splatil. Nebyl to sice žádný trhák, abych tomu dal plné body, ale jakožto pomalejší romantické drama s dobrým příběhem a vynikajícími charaktery to posloužilo dokonale. 4,5/5*

Ještě k doporučení. Ti, co mají rádi romanci a to pomalejší drama s žádným složitým příběhem, si v tom určitě najdou zalíbení. Naopak ti, co čekají něco složitého, čili nějaké drama s rozvinutým příběhem a nejrůznějšími vztahovými polygony, ať raději nic nečekají, neboť se můžou zklamat. Záleží na pohledu, jestli se do postav vžijete a nebo si to spíš pustíte jako příběh, "na který se chcete koukat". Jak říkám, hodnocení u tohoto je velice individuální a záleží na každém, co si v tom najde.

 

 

Well a ještě jedna taková zajímavost, když už jsem u těch screenů. I Amagami si z toho něco vzalo. =D

Komentáře

Přidat komentář >

, Bungaku Shoujo film odpovědět
Ráda bych si film stáhla, ale zatím jsem ho nikde nenašla, můžu požádat o pomoc?
odpověděl(a)
Jako vždy, odkazuju na http://anime.akihabara.cz, kde je příslušný odkaz na stránku jak s titulky, tak enkódem.