Kategorie: Anime

Corpse Party: Tortured Souls

Corpse Party: Tortured SoulsAnime adaptace známé vizuální novely vyprávějící o tom, jak se parta středoškoláků náhle dostává do staré opuštěné budovy školy, která dříve sloužila jako základní škola, ale v realitě byla již dávno zbourána. Nicméně teď se všichni ocitají v boji o holý život, při němž musí přijít na to, jakou záhadu vlastně škola skrývá a vůbec, utéct.

Než začnu, je to první titul, kde jsem zkoušel jak vizuální novelu, tak jsem četl převážnou část mangy. Hra (ano, díky zvýšené interaktivitě se dá považovat spíše za hru, než za novelu) mě přestala bavit někdy ze začátku, kdy jsem nevěděl, kam jít a prostě moje vůle nebyla dost silná na to, abych pokračoval. Mangu jsem začal číst z nadšení, že aspoň něco z toho budu mít, když mi tedy VN nesedla, ale s nepřeloženým zbytkem jsem skončil na 22. kapitole. A nyní nadešlo to, co jsem až do brzkého ohlášení letních titulů nečekal - anime OVA adaptace. I když mě zarazilo, že to má mít jen 4 epizody, aspoň jsem doufal, že to pokryje začátek a budu tak moct aspoň porovnávat.

  

Příběh je vcelku jednoduchý. Parta středoškoláků si vypráví strašidelné historky, ve kterých inscenují jisté fámy, které se děly na místě školy, když tu ještě kdysi stála základní škola, která byla kvůli neobjasněnému incidentu, kdy se začaly ztrácet malé děti, zbourána. Poté se, ještě spolu se svojí třídní učitelkou, rozhodnou pro započetí takového, dá se říct, rituálu, který má v sobě mít kouzelnou moc, jenž umožní jim všem zůstat pospolu. Každý z nich chytne papírového panáčka a se zaříkadlem, které se musí říct 9x po sobě a nikdo to nesmí splést, jej roztrhnout. Nicméně po roztrhnutí panáčka se začnou dít divné věci a všech devět lidí je přeneseno kamsi pryč. Naomi se probouzí a nechápe, co se to děje. Setkává se se Seikou a společně se vydají na průzkum té staré budovy, která je s velkou jistotou budovou školy.

Rozebrán tedy celý začátek nenaznačuje, že by to nemělo být nějak komplexní, ale opak je pravdou. První díl tedy nepřináší nic moc, než jen takové bloudění, občas nějakou tu krev na zemi a prostě člověk by od toho nic moc nečekal. Nicméně dalšími díly se podíváme i na osudy dalších členů party mimo Naomi a Seiku. A pak už se rozvíjí mírně i detektivní příběh, kdy se zjistí, že ta budova je vlastně budova staré školy, která by už správně neměla existovat, ale že tohle je úplně jiná realita, jiný vesmír, který daly dohromady duše zavražděných dětí. A jak je jasné, čeká zde řádná duchařina, bezmoc a... to už se pomalu dostávám k tomu hlavnímu. I když mi manga nepřišla nějak hrozná, tady musím říct, že je to dosti drsné. A když i já uznám, že je něco drsné, to už je co říct.

  

S nikým a ničím se to tu nepáře a každým dílem se krutost stupňuje, takže rozhodně nedoporučuji slabším povahám, protože z některých scén se může dělat jak špatně od žaludku, tak i psychicky. Protože je to OVA, neexistuje zde pojem cenzura a vše je vidět ve vší své „kráse“. Rozhodně to můžu označit za konečně pořádný anime horor, i když zase, jedná se spíše o takovou vyvražďovačku, nicméně atmosféra je hodně dobrá. Sám jsem se dvakrát docela lekl a to tomu jen přidalo. Přeci jen, stará budova, ze které není úniku, postupně se rozpadající osobnosti účastníků boje o život a vůbec, občasné objevování se čehosi, co nelze popsat slovy? To zní dobře, že? Jen zde to tak úplně nefungovalo, ale ta krvavost plnila svůj účel dokonale. Jen nechápu ty občasné pantsu-shoty, ale tak což, sbíralo to fanservis, jak jen mohlo.

OVA, k mému překvapení, pokryla celé dějství a bohatě to stačilo. Dělat z toho sérii by bylo docela zbytečné, jen by se to natahovalo, i když to tu bylo samozřejmě mírně urychlené a plno věcí, které jsem viděl ať už v novele, nebo v manze, bylo úplně vypuštěno a nebo trochu pozměněno. I tak, zážitek jsem z toho měl dobrý, splnilo to docela slušně moje očekávání. A ohledně závěru? To už bych prozrazoval moc. Ale nečekal jsem takový.

Ohledně kresby a hudby, taky parádní. Zanimováno to bylo pěkně, přeci jen, na OVA si museli dát záležet, když na to měli dost času. A dostalo se zde i na openingy a endingy. Z hudeb v pozadí jsem poznal jen jednu, která byla navíc až ke konci.

  

Nakonec, jak říkám, nezklamalo. Od poloviny pro mě dějství bylo novinkou a tak jsem si užil takovou dobrou odpolední (nebo spíš v mém případě večerní) podívanou, která nijak zvlášť nezklamala. Jen ten příběh není úplná pecka, abych to zase nenadsazoval, ale má mnoho překvapivých faktů, která můžou vyvrátit mnohá tvrzení, jenž si divák během sledování udělá. Ještě tedy ke konci upozorním, opravdu to není pro všechny, ale pokud chcete vidět věci, které vás mohou případně rozhodit, je to bezvadná volba! 4/5*

Existuje ještě jedna OVA, s názvem Missing Footage, která zobrazuje to, co se dělo večer předtím, než byli všichni přeneseni do staré budovy. Rozhodně tedy také stojí za zhlédnutí, což budu muset taky absolvovat, jelikož mi to tehdy, kdy jsem se na to podíval, vůbec nic neřeklo.

Komentáře

Přidat komentář >

, Novy Diel odpovědět
Chcel by som sa spytat či nahodou neviete že kedy alebo či vobec ešte bude niaky diel do série Corpse Party....pretože ten koniec...nebolo boh vie čo 1
odpověděl(a)
Bohužel, ohledně OVA Corpse Party se jedná o uzavřenou sérii. Čistě teoreticky může vyjít adaptace Book of Shadows, či nejnovějšího Blood Drive, ale to je málo pravděpodobné.