Kategorie: Anime

Golden Time

Golden TimePoslední dobou je záplava mainstreamových harémovek, ecchi sérií a bezhlavých komedií. Hledání normální a solidnější romantické komedie je proto v nových sezónách téměř nemožné. Avšak na podzim 2013 se konečně ukázal jeden takový titul. Založený na novele od stejného spisovatele, který měl na svědomí i Toradoru.

Příběh vypráví o Banrim, který nastupuje na vysokou školu do Tokya, seznamuje se zde s Mitsuem, nesnesitelnou Kouko, Lindou a mnoha dalšími lidmi, se kterými bude trávit většinu volného času. Avšak proto, že se mu kdysi stala nehoda a on ztratil paměť, se postupem času začne jeho minulost nemálo projevovat a zjistí, že je tu někdo blízký, kdo má s jeho minulostí nemálo společného.

    

Zbytečně nebudu hned pro začátek spoilerovat. Takže tu máme lehce netradiční atmosféru vysoké školy, což mírně odbočuje od jinak klasického středoškolského tématu. Pak hlavního hrdinu, který doslova začíná nový život a dále několik málo méně i více otravných postav, jenž jej doprovází a s nimiž tvoří takovou dobrou partu. Samozřejmě, hlavním tahákem je ta zapomenutá minulost, což zde vytváří takové více unikátní téma, než by bylo bez tohoto prvku a série byla tak pouhou mainstreamovou romancí a vlastně by se vše vyvíjelo jedním směrem. Začátek je teda tradiční, kdy je Banri z nástupu na školu trochu mimo. Vlastně ani neví, kudy se tam dostat. A zde se setkává s Mitsuem, který je v úplně stejné situaci. Společně se tak dostávají ke škole a zde potkají s tu nejhorší a nejnesnesitelnější postavu celého anime - přivítejte Kouko - která, aspoň ze začátku anime, prahne po Mitsuovi, resp. se s ním zná už od dětství a protože je taková, jaká je, hned dá na jevo svoji jednoznačnou psychickou narušenost a nedá mu pokoj. No a tím to všechno začíná. Známe už hlavní postavy a o tom, co se asi bude dít a kde dojde k pairingu, již napoví opening (o němž jsem ze začátku spekuloval, zda se nejedná o troll).

Pokud to stále není alespoň malou motivací ke sledování (pokud to čte někdo, kdo se na to chystá), uvedu lehký spoiler, označený tak, aby se mohl přeskočit, takže těm, kteří si nechtějí zkazit možné překvapení jej doporučuji nečíst.

< SPOILER

Postava, kterou jsem uvedl v prvním odstavci, Linda, je totiž ta, která zná Banriho z jeho minulého života. A samozřejmě se nemůže smířit s tím, co se stalo a dává si to za vinu (přišla pozdě). A vzhledem k Banriho pozdějším zábleskům minulosti se vše chystá hodně zkomplikovat.

SPOILER >

    

Konečně taková přijemná romanticko-a-lehce-komediální série, která se tedy zaměřuje hlavně na city, pocity a řešení minulosti, která se chtě nechtě navrací. Nevím přesně, jak je to v reálném životě, ale už jsem slyšel o případu, kdy došlo ke ztrátě paměti a ta se náhle navracela nejprve a záblescích a pak teprve zcela. Zde to tedy je tak trochu na vlnách, kdy člověk očekává, kdy se mu ta paměť konečně vrátí, ale následně se to zase vrací do původního stavu a prostě po celou dobu to dává nejistotu, jak vše dopadne. Osobně se mi ale na tomto anime asi nejvíc líbilo, že se to tu tak pěkně rozpárovalo. Ačkoliv na každou z postav, o kterou stály nakonec dvě další, padla jedna, která prostě věděla, že nemá šanci. Či se to během děje tak nějak projevilo. Prostě žádné, že po hlavním hrdinovi jde každá z party. Naštěstí. Je to tu celkově všechno takové na houpačce. Jednou klídek, pohoda, sranda a podruhé slzy, emoce a výčitky. Původně by bylo lepší, kdyby se to zaměřilo jedním směrem a nebo to bylo jako v mnoha jiných podobně laděných titulech - půlka klasicky sluníčková a půlka naopak temná a méně veselá. Bohužel, zde v tom ta houpačka dělala trochu maglajz. Navíc, Banriho minulé já tu je vyobrazeno jako jakýsi "duch", který nad ním pořád stojí a promlouvá k němu (ačkoliv on jej samozřejmě neslyší), což je takové divné a ubírá to na realističnosti, která je zde už tak dost na hraně, ovšem na poměry hlavního žánru stále na docela dobré úrovni. Ačkoliv musím říct, že zrovna Toradora! si v této části vedla o něco lépe.

Teď ale k tomu nejhlavnějšímu a nejzásadnějšímu. Pro Banriho jednoznačný obdiv. Ne proto, že je schopný existovat (taky, když si člověk nic z minulosti nepamatuje, těžko ho něco ohledně ní může tížit), ale proto, že se vůbec hodlá zakoukat a později i si něco začít s Kouko. Ta je jak naprosto nesnesitelná, tak nevyrovnaná, manipulativní, vlezlá, citově vázaná k člověku a ještě k tomu řádně vymatlaná. Prostě totální psycho, které by chtěl po svém boku málokdo. Překvapivě jsou z ní fanoušci poměrně dost uneseni, ačkoliv je jasné, že většina z nich kouká jen na vzhled, který pod tou snůžkou vlastností naprosto zaniká (jak se říká, vzhled není vše a zde je krásný příklad). Naštěstí je tu jediná taková. Mitsuo je normální, Linda taky, Chinami většinu času taky a "Nijigen-kun" i přes svoji střelenost taky. A nebo i Nana (jenž dělala zajímavou referenci na stejnojmenné anime), která měla větší roli v ději až později. Oproti Kouko jsou všichni z těchto hlavních i méně výraznějších postav dohromady úplně v pohodě. Proto jsem si osobně přál, aby vše nakonec dopadlo jinak, než kam to mířilo. I přesto, opravdu nechápu, jak to Banri dokázal. Proto ho mám za jednoznačného hrdinu. A nešťastníka zároveň.

    

A teď konečně ke zpracování. To je hodně dobré. Studio J.C.Staff umí, když se opravdu snaží a zde to předvedlo v plné síle. Vše takové pěkně vybarvené, prostě klasika, která sem padla jako zadek na hrnec. Hudba pěkná, osobně mi mnoho z doprovodu uvízlo v hlavě, hlavně tedy klasicky openingy, které byly dobré oba dva, taktéž u endingů. Zde si není na co stěžovat.

Abych to nějak pomalu uzavřel. Jednoznačně to z mého osobního výběru bylo to nejlepší z podzimní sezóny a spolu s Log Horizonem si to udrželo moji stálou pozornost, vyhnulo se tak obloukem dropům a těšil jsem se na každý díl až do samotného konce (OK, u jen Log Horizonu nebylo to těšení). Jako romantická komedie a lehké drama to nezklamalo, až tedy na pár maličkostí a na to, že jsem se přes tu jednu otravnou postavu nedokázal vůbec přenést. Jinak ale hodně dobré, za poslední dobu si troufnu říct, že snad i to nejlepší, co z onoho žánru mohlo vyjít. Ano, to, že to má na svědomí autor Toradory!, bylo vidět. Teď ale k vyhodnocení. V některých chvílích jsem si říkal, že tohle je jasná 10ka, pak jsem ale začal pochybovat a pendlovalo to mezi 8 a 9.

Nakonec bude pro tentokrát lepší udělat menší kompromis a hodnotím to tak jako 8,5/10.

Rozhodně můžu doporučit všem, kteří mají rádi romantiku s trochou toho dramatu a místy nečekaný vývoj děje.

Komentáře

Přidat komentář >

, - odpovědět
Tsche, Kouko best girl :P
A vzhled... no nevím... typická ojou-sama character, které nikdy nejsou vzhledově zase tak fantastické, to nebude jenom vzhledem proč ji fanoušci mají rádi =D