Kategorie: Anime

Itazura na Kiss

Itazura na KissKotoko a Naoki jsou rozdílných povah i vrstev, ale život přesto jejich osudy jednoho dne svede dohromady a Kotoko započne nemalou životní bitvu o získání si přízně Naokiho, ačkoliv celá tato snaha na první pohled vypadá naprosto beznadějně, protože o ni nejeví sebemenší zájem.

Jelikož jsem dostal skoro před rokem vcelku pozitivní doporučení na dobré romantické anime, již jsem neotálel a věnoval mu celkem tři volná odpoledne, abych zjistil, jestli je to opravdu tak dobré a stojí to za zhlédnutí. Začneme tedy popořadě. Máme tu základní příběhovou linii začínající na střední škole, kdy je hlavní hrdinka, Kotoko, bezhlavě zamilována do Naokiho z jiné třídy. Má to ale háček. Třídy se zde dělí podle písmen, která stanovují i míru úspěšnosti. Naoki je génius, který navštěvuje třídu o písmenu A se samými nadanými studenty, zatímco Kotoko spadá do té nejhorší, tedy do F, kde se vyskytují vlastně jen zoufalci, kteří budou rádi, když se vůbec dostanou na vysokou školu. I přesto, že Kotoko ví, že nemá u Naokiho šanci, protože ten o ni nejeví vůbec žádný zájem, naopak ji musí stále odmítat, se snaží stoupnout v jeho očích za jakoukoliv cenu.

    

Už ze začátku jednomu může být jasné, že tohle přece nikam nemůže vést, že je to příliš zoufalé a nerealistické. O to ironičtější je zde událost, která ty dva svede dohromady. Pokud se tedy nebudu nijak bránit lehčím spoilerům a chodit zbytečně okolo horké kaše, tak otec Kotoko je paradoxně nejlepším kamarádem ze střední zase otce Naokiho, čili když dojde k neštěstí, kdy přijde spolu s Kotoko o domov díky zemětřesení, je pozván do rodiny Naokiho, aby zde dočasně našli přístřeší, než si najdou nový domov. A zde se celá ta imbecilita, kterou se chystám v následujícíh okamžicích kritizovat, rozjíždí. Hlavní hrdinka, Kotoko, je totiž sama o sobě naprosto nemožná a ještě k tomu hloupá a dost otravná. Stále se snaží vetřít do přízně Naokiho, což je její přesný opak. Zapšklý idiot, který má sice co se do inteligence týče, ale jinak je to hovado na entou, kterému je za zlé skoro cokoliv a hlavně, neumí se chovat k lidem kolem sebe. A teď ta klíčová otázka. Odradí to hrdinku od toho, aby po něm dál jela, ačkoliv je na ní neustále slovně hrubý, až sprostý, bezcitný a zesměšňuje ji? Samozřejmě, že ne. O to hůř, když se sem přidají další postavy, kdy ty nejvýraznější pocházejí z rodiny Naokiho. Ať je to jeho stejně naladěný malý bratr, tak jeho praštěná matka, která nemá nic lepšího na práci, než se do všeho vměšovat, i kdyby to mělo stát za přítomnost v každé epizodě. Aby každopádně to základní téma neopětovanosti neuvadlo, přidává se sem už od začátku i Kinnosuke, což je spolužák Kotoko, který o ni upřímně stojí a snaží se jí přesvědčit, že on je ten pravý, nikoliv Naoki. Nicméně marně, protože hrdinka až masochisticky zamilována do takového bezcitného hrubiána nehodlá ustoupit. Popravdě mi jí ani nebylo líto, hlavně pro její přesvědčenost bez skoro jediného zaváhání.

Anime se tak rozděluje na tři části. Zhruba první třetina je o tom, jak se Kotoko snaží o Naokiho a je to samo o sobě tak imbecilní a stereotypní, bez kapky kreativity či viditelného vývoje, že jsem sám měl chuť to po tomto utrpení dropnout. Ničemu ani nepomáhaly základní postavy a už vůbec ne dvě naprosto necharismatické kamarádky Kotoko. Druhá třetina je vlastně o tom samém, jen se zde konečně něco začíná dít a poslední třetina by byla původně taky to samé, jen už trochu redukované o zbytečné bullshity, kterých je po celou dobu požehnaně. Celkově, je to v základu komedie a hlavně shoujo, což je žánr určený pro holky. Ale upřímně, která holka by z toho omdlévala? No, nebudu říkat, že se takové nenajdou, ale to bych se na ně sám koukal skrz prsty. Nicméně těch situací, které měly být vážné, nakonec bylo jako šafránu a vše zničila ta lehkovážnost, se kterou se anime po většinu času neslo. A to by, vážení, bylo vše asi k té velice, velice špatné stránce, která dále nestojí moc za řeč.

Ale teď se naopak vyjádřím k tomu, co bylo na tomto anime hodně, hodně dobré. Většina komedií z prostředí střední školy se nehne nikam dál a i nějaké to vyvrbení romantiky končí maximálně polibkem, pokud tedy vůbec. Itazura na Kiss se oproti tomu dostane mnohem dál, než co je jak jedno období života, tak i samotný polibek a vývoj romantické podstaty. Máme tu tedy později i překvapivé prostředí, do kterého se děj zasadí hlavně v třetí třetině a musím říct, že až zde to začně stát opravdu za to. Kromě toho, že je tu pak odbornější tématika, se obmění i arsenál vedlejších postav, které už působí sympatičtěji (a některé i mají nějaký malý příběh), vrátí se taky pár postav z prvních dílů a začnou se konečně hýbat jejich osudy. Prostě celé se to promění v již příjemnou podívanou, mnohdy i lehce napínavou a solidně dramatickou. Bohužel, i přes toto příjemné zalepení jinak neustálého utrpení nedopomohlo k nějak výraznému zlepšení celku. Malému ano, ale ve své podstatě to stále zůstává naprosto hloupou romantickou komedií, která se vyžívá v několikanásobné neopětovanosti, naprosto nerealistických charakterech a vývoji děje, který má sice dobrý základ, ale nakládá s ním jak s hnojem.

    

Zpracování působí lacině a vlastně vůbec ne dobře. Ze začátku jde sice o zvyk, ale i tak mi to přišlo děsně odbyté a design postav je jednou takový, podruhé makový a dojde i na občasnou „špendlíčkovou hlavičku“. Sice to mělo své světlé chvilky, zejména v dramatičtějších momentech, které byly vykresleny dobře, ale zbytek prostě laciná barvičkovitá a o mnohé rámce animace redukovaná omalovánka, kterou trumfne i kdejaké nízkorozpočtové hentai. Hudba taky není nic, co by uvízlo v paměti, pokud nebudu počítat tedy oba endingy, které se mi i docela líbily. Ale jinak ano, slyšel jsem, brzy zapomenu.

A je to tady - vyhodnocení. Připadá mi, jako bych promrhal tři odpoledne (25 epizod) na něčem, co si to nezasloužilo, ale i v tom zbytečném si najdu pár pozitivních stránek. S přihlédnutím na to, že se toto anime opravdu dostalo dějem přes vlastně skoro všechny milníkové životní etapy, to nakonec nebylo tak zoufalé a dokoukat se to dalo i s malými pozitivními pocity poté. I tak si myslím, že to strádalo po mnoha dalších stránkách a případné křečovité vylepšování by tím pádem nefungovalo.

Proto uděluji průměr, čili 5/10, kdy mi i ta pětka přijde moc vysoká, ale jak jsem řekl, poslední třetina překvapila natolik, že jsem se nakonec nerozhodl anime shodit hlouběji pod průměr.

Nakonec nemohu moc doporučit. Anime se děsně táhne a stejně děsný je i obsah. Má to své světlé a dost dobré stránky, ale jinak bych řekl, že je to hlavně jedno velké utrpení. Chcete kvalitní romantiku? Či dobré shoujo? Zde nenajdete ani jedno. Je jen tedy na vás, zda budete chtít něčemu takovému obětovat část svého života. Ale být vámi bych se porozhlédl po něčem jiném.

Komentáře

Přidat komentář >

Nebyly přidány žádné komentáře.