Kategorie: Anime

Kiddy Grade

Kiddy GradeEclair a Lumiere pracují jako členky ES v meziplanetární organizaci GOTT a jsou čas od času vysílány na různé mise za zajištěním bezpečnosti a nastolením pořádku v galaxii. Ne vždy jim ale tyto mise připadají úplně férové a postupem času začnou zjišťovat, že za GOTT se skrývá víc, než jen zákon a vše míří k nemalé konspiraci.

    

Někde je třeba začít, takže to tradičně vezmu od důvodu, proč jsem na to začal koukat. Tak, první věcí bylo zalíbení v hlavních hrdinkách, nejprve tedy dle obrázků, kdy mi přišlo, že ta dvojka by mohla být fajn. Druhou pak samozřejmě to sci-fi téma, kdy jsou osídleny už i jiné planety, než Země a dle čtení některých shrnutí i zaujetí v tématu terraformace. Dejme tomu, že to byly dostatečné faktory, abych si to dal do plánu a nakonec to i úspěšně rozjel.

Začátek tohoto anime je dost zavádějící. Plivne to totiž člověka rovnou do děje, kde je GOTT napadeno a jak jinak, než že hlavní hrdinka Eclair ihned začne jednat. Zjistíme tak, že se bude opravdu jednat o "lidi" se superschopnostmi, což už od začátku čpělo jistou dávkou mainstreamovitsti. Vše pokračuje tak, že co epizoda, to nějaká nová mise. Hlavní hrdinky někam přiletí, někoho tam potkají, zjistí, že něco není v pořádku, započne se boj a následuje samozřejmě dobrý konec (no, dobře, ne vždy úplně dobrý) a během jedné epizody je vše vyřešeno. To mně osobně trochu vyhodilo z domněnky, že se bude jednat o nějaký ucelený příběh, či že to takhle pojede jen ze začátku a pak se to začne soustředit na něco záživnějšího. Pravdou je, že pak se to opravdu strhne trochu jiným směrem. Už od začátku je tak nějak jasné, že hrdinky ve skutečnosti nejsou lidi, ale jakási forma umělých bytostí (něco na bázi androida, ale více lidské). A že vlastně nemůžou zemřít a po dekády akorát jednou za čas vymění tělo a tím to hasne (resp. takový přenos myšlenek). A samozřejmě, u Eclair půjde i o jakousi formu ztracených vzpomínek a celé se to zahalí do nemalé záhadnosti.

    

Abych řekl pravdu, po celou dobu to působilo strašně průměrně a když se už něco dělo, dalo to maximálně na 3-4 epizody a to ještě jen ve dvou případech. Jinak se jedná o poměrně v mnoha případech fyziky (samozřejmě, že) nelogickou vesmírnou rubačku, kterou akorát zachraňují charaktery. A to je to, čemu bych se chtěl věnovat dál - Eclair a Lumiere. Tyto dvě dívky, mohu-li si je dovolit takto nazvat, jsou totiž jedna lepší, než druhá. A to bez jakékoliv ironie či sarkasmu. Lepší a sympatičtější dvojku hrdinek osobně budu marně hledat v podobné míře. Eclair je taková energická, impulzivní, ale i veselá a dávající najevo své city a pocity, ať už jsou dobré či špatné. Přitom pro zaútočení používá rtěnku (zní to divně, ale to by člověk nevěřil, jak dokáže být rtěnka efektivní i v boji). Naopak Lumiere je taková rezervovaná, rozvážná a celkově, její charakter ve spojení s loli vzhledem dává dohromady neskutečně roztomilou kombinaci, blížící se téměř k dokonalosti. Ta zase ovládá schopnost vniknutí pomocí mysli do každého systému (a následný hacking, že ano). Zbytek postav tvoří dalších několik dvojic, jako třeba vtipná dvojka Cesaria a Violy (kdy cesario se vůbec neprojevuje a Viola je zase taková trochu uječená malá holka) či sourozence Tweedledee a Tweedleduma (kde vzniká takovej trochu sister-complex). Jedinou rolí četnější a výraznější mužskou postavu tu zastává Armbrust, který díky bohu ničemu nevadí.

Nebýt postav (hlavně tedy hlavní dvojky, které se tu dostalo nejvíc prostoru), celé by to za moc nestálo. Sice je tu zaměření na politiku, kdy se galaxie rozděluje na dvě vrstvy - běžné a Noblesu (což jsou rození pozemšťané), ale celé se to tak podivně motá, že pak člověk ani neví, o co v příběhu vlastně kráčí. Tomu nedodávají ani pohledy do minulosti (zejména o původu hrdinek), které jsou útržkovité, zmatené a celkově, je to tu o tom, že - nějak si to poskládejte, domyslete si detaily a budete vědět. Celkově teda nic moc záživného, ačkoliv to člověka svým způsobem u obrazovky drží, kdy se tu dá setkat i s menším napětím. Ale s ničím větším. Ano, umírá se tu taky, ale zase takovým stylem, že stejně většina ožije.

    

Zpracování také není nějak úchvatné, ovšem když vezmeme v potaz rok, kdy to bylo zanimováno, což je rozmezí 2002-2003, dá se na to přihlédnout. Design charakterů byl krásný (vynikl u hlavních hrdinek), 3DCGI by tu člověk našel jen v několika málo případech, jinak je vše poctivě animováno rámec po rámci. Hudba na pozadí je taková obyčejná, spíš nezajímavá a v některých případech podivná. Opening je naopak hodně dobrý, takový rytmický a to samé platí o endingu. Zpracování tedy docela dobré, na svůj rok to ušlo.

Jdu tedy ke zhodnocení. Jak jsem řekl, nebýt těch dvou úžasných postav (hlavně Lumiere), nemělo by větší smysl se na to koukat, či by aspoň neexistoval faktor bytí u obrazovky. Naštěstí se tak nestalo a vychází to tedy jako téměř epizodická a politická vesmírná rubačka s docela zajímavým námětem. Samozřejmě, fanservis tu je taky, i když takový lehký, v podobě opravdu nečastých panty-shotů a spořejšího oblečení.

Hodnotím to tedy jako 6/10.

Komentáře

Přidat komentář >

Nebyly přidány žádné komentáře.