Kategorie: Anime

Little Busters!

Little Busters!Zatím poslední zadaptovaná Keyovka, kterou si vzalo do parády studio J.C.Staff a vytvořilo tak další z řady výjimečných anime sérií. Vypráví o partě přátel, která se rozhodla založit baseballový klub a něco tak dokázat ještě předtím, než všichni postupně školu opustí. Taktéž se zde řeší osudy jednotlivých členů protkané záhadnostmi.

Příběh

Vypráví o skupině přátel, která se předtím, než vyjde školu, rozhodne něco dokázat a založí tak baseballový klub, který dostane název Little Busters. Nicméně členů ze začátku moc nemají a tak se rozhodnou zapátrat po dalších a tento svůj cíl si tak splnit.

Už ze začátku jsem měl strach, že to bude soustředěné na ten baseball a prostě z další nadějné adaptace Keyovky bude možná sportovní anime, které bych býval moc nezkousl. Ale naštěstí opak byl pravdou. Čili ano, soustředí se to na tým Little Busters a jejich postupné nabírání nových členů, což je ovšem spojené s příběhy točícími se kolem jednotlivých členů, které ve většině případů sahají do minulosti a kvůli ní je jejich současnost taková, jaká je. Prostě klasický Key. Kromě toho, že se tu řeší tedy ty normální minulosti, jako třeba kupříkladu pravda o bratrovi Komari, kdo je otec Haruky, atd., tu došlo i na méně smysluplný příběh, spíše zaměřený na záhadnost a to ten ohledně Mio. Hodně se to tu zaměřuje na přátelství a na soudružnost skupiny, což se mi zdálo dost dobré a efektivní. Kromě toho, že je to trochu drama, je to mimo to i komedie, což je zase typické pro Key, takže vždycky byl takový odpočinkový díl, kde většinou došlo k zápasu mezi Masatem a Rin a poté postupně nadešel čas menší vážnosti. V několika okamžicích to bylo i docela takové fanservisové, když spočítám takový menší shounen-ai náznaky v jendom okamžiku a pak i crossdressign, což mi přišlo dost úchylné. Co bohužel musím začít vytýkat, tak to celkové zpracování, které bohužel díky tomu, že to mělo na svědomí J.C.Staff, nedopadlo tak úplně dobře. Kdyby si to bývalo vzalo KyoAni, které jinak dělá v poslední době samé pochybnosti, jistě by to vytáhlo na masterpiece, i když samotné Little Busters! mi přišlo celkově slabší, nicméně J.C. si to prostě tak nějak zpracovalo, že ani ty možné záhadné či emotivní momenty skoro vůbec nepůsobily tak, jak měly a jak i říkají lidi kolem, nepovedlo se to. Mě se to tak extrémně slabé nezdálo, ale ani jako žádný masterpiece, spíš takový průměr a stejně, dost věcí mě na tom nebavilo. Ale nakonec mě stejně zajímalo, jaké bude to tajemství světa, které se zde dost zmiňovalo (o kterém jsem se nedozvěděl nakonec nic). Nicméně tady to nekončí, chystá se druhá sérka a podle ukázek by to mohlo být konečně pořádné drama a co jsem se dočetl, mělo by to pokrýt druhou polovinu příběhu, která se ve vizuální novele otevře po dojetí příběhů všech hrdinek. No, tak uvidíme.

 

Postavy

Hlavní hrdina, Riki, byl takový chcípáček, čili to trochu odbočilo od toho standardu, kdy hrdinu zastával v Keyovkách povětšinou jeden a ten samej druh týpka-rejpala-delikventa. Navíc trpěl narkolepsií, což se zase vracíme ke kořenům Key a jeho postavám s postiženími. Kyousuke byl už naproti Rikimu lepší postavou a je mi jasné, že největší záhadnost se bude točit právě kolem něj. Masato zase zastával roli epické postavy, takový "blbec" to byl, ale tihle "blbci" jsou na anime tím nejlepším a rozhodně, kdyby se rozdávala cena za epičnost, tak by to za tohle anime vyhrál právě on. Kengo už byl takovej sušší člen party, který moc prostoru nedostal, tak snad v další sezóně. A konečně přejdu k hrdinkám a začnu Rin, kterou jsem půlku anime nemohl vystát a pak si na ni nakonec zvykl. Ale tohle teda nevím, jak klasifikovat, jestli jako tsundere, či co. Ale příběh bude mít až v druhé sezóně. Komari měla roli tupé postavy, taky, jak jinak, je to Key a ten má u většiny děl navzájem si podobné charaktery. Její příběh byl docela zajímavý a opletený záhadností. Yuiko taky nedostala zatím prostor, ale naštěstí z postavy, kterou jsem taky nemusel, se vypracovala na něco, co mi ani nevadilo. Mio byla konečně očekávaným kuudere/dandere charakterem, ale příběh měla vskutku podivný a nedobře zpracovaný, i když jinak zajímavý. A teď, kdo by řekl, že ta nejvypatlanější postava, Haruka, bude mít nakonec nejlepší příběh? Tohle jsem vážně nečekal, i když rozuzlení bylo takové neurčité. No a poslední členkou je Kud, neskutečně roztomilá postava s ovšem nejdrsnějším příběhem, ale zase, to zpracování to prostě udělalo takové průměrnější. To by bylo vše, celou partu jsem rozebral dost.

 

Animace

J.C. mívá slušná zpracování, i tady to šlo, docela se taktéž trefili do předlohy, co jsem tak koukal na obrázky. Nechal bych to na průměru, páč mě to ani moc nenadchlo, ani nezklamalo.

 

Hudba

Soundtrack byl ovšem velice dobrý, nemůžu si na něj vůbec stěžovat a prostě sedlo to sem, jen kdyby to zpracování anime bylo lepší. Jinak OP bezvadný a ED úžasný. Stránka bezchybnosti je tedy hudba.

 

Vyhodnocení

Těšil jsem se na to a nějak extra zásadně to nakonec nezklamalo. Typická Keyovka, možná trochu slabší, nicméně ušla. Drama to má, komedii to má... jen, kdyby to bylo lépe zpracované, ale to od J.C. chtít nemůžu, můžu být rád, že to dopadlo vůbec takhle.

Finální verdikt: 7/10

 

Doporučení

Toto anime není pro všechny, takže doporučuji buď fanouškům tvoreb od Key (jako je Clannad, Kanon, atd.) a nebo těm, kteří chtějí vidět něco trochu jinačího, než co tvoří typické série ze školního prostředí.

 

    

    

Komentáře

Přidat komentář >

, - odpovědět
Say what? o.o
"Masato zase zastával roli epické postavy"

Od začátku tam byl jako epická postava Kyo... like wtf, man? :D Have you even seen it? :D
odpověděl(a)
Kyousuke nebyl v ničem epickej. Neměl skoro žádnou roli a nějaký jeho tajemství spojený s tím, že nejspíš viděl do budoucnosti, mu neberu. Ať se ukáže v druhý sérii! Masato byl aspoň vtipnej a rozpoutával bitky s Rin. A jo, viděl jsem to. Nepodceňuj zarytýho Key fanouška! Mám to zmapovaný dopředu, i když jsem ještě VN nečetl a druhá sérka má teprve vyjít. Jsem takovej druhej Kyousuke. xD