Kategorie: Anime

Little Busters! Refrain

Little Busters! RefrainZávěrečná série Little Busters!, jenž nás ponoří více do samotného tématu a ukáže nám, co se skrývá za oním "tajemstvím světa", na které mnozí z nás čekali po celou první sérii a nakonec se toho nedočkali. A to vše s velice překvapivým vývojem děje, který si zároveň lehce opravil nepříliš dobrou reputaci díky svému celkovému zpracování.

Nová série volně pokračuje tam, kde skončila ta stará. Čili tu máme sjednocené a vyřešené příběhy jednotlivých členů týmu Little Busters a všechno se zdá být v klidu a v pohodě. Nicméně pořád zbývá odkrýt velkou záhadu okolo "tajemství tohoto světa" a tak příběh musí tak nějak pokračovat dál. Ze začátku je to tedy klasická nuda, která se nijak moc neliší od předešlé série, ale poté, jakmile se konečně začne děj soustředit na často již předtím zmiňované tajemství, začne vše být rázem trochu jiné. Či spíš, začnou se dít divné věci.

    

Na začátek, od kterého se nedalo ale vůbec nic čekat, to hned nabírá dramatický ráz a dokonce se tu dostává konečně i na špetku romantiky, která by se v předešlé sérii jen těžko hledala. Nicméně to je následováno podivnou událostí, kterou můžu prozradit jako "smyčku". To jsem tu rozhodně nečekal a od té chvíle to začalo nabírat obrátky. Jak můžou fanoušci znát Key a jeho tvorby, tak teprve začíná taková ta lehce mindfuck klasika, kdy vlastně zjistíme, že se to s celým světem má trochu jinak a že vše, co do předchvíle vypadalo jako úplně normální a pohodový běžný život, je vlastně jen... něco, co si vzhledem k velkým spoilerům nemohu dovolit prozradit. Nicméně, kdo zná Clannad, nebo třeba, co poznají ti znalejší One, může vědět, že se v těchto dílech objevil ke konci určitý jev. A zde... nechci říkat, že je to stejné, ale nakonec to přeci jen tak nějak z tohoto jevu vychází. Ale důvod toho všeho je tak trochu jiný. Překvapivě, je to tu i vysvětleno a dává to z části smysl, i když to jednomu stejně moc nejde na rozum.

    

Čili jak jsem říkal, jak vše v první sérii vypadalo vcelku normálně (ačkoliv příběhy jednotlivých postav nebyly moc normální), ukáže se ta typická Keyovská stránka a plivne vám do obličeje nemalé překvapení. A tímto překvapením je i tato série mnohem zajímavější, než první. To bez pochyby. A co můžu ještě říct, i mnohem, mnohem drsnější a v mnoha částech depresivnější, až křiklavě dojemná. Setkáme se tu znova se starými dobrými postavami, kde tentokráte začne dominovat do té doby nevýrazný Kyousuke a do popředí se dostává pořádně i samotný Riki s Rin. Kromě tedy ještě zbylých původních členů Little Busters, Kenga a Masata. Co je zde ovšem hodně pěkné je větší soustředění se na jejich minulost, která je tedy zpracována hodně dobře a zakomponována do událostí, které se chystají dít tak, aby si je jeden stačil hlavní ještě víc oblíbit. Ale nevím úplně, zda za to málo stojí překonávání poměrně velké nudy, jenž obsahuje celá první série, která je navíc téměř 2x delší. To je taky jedno z překvapeních, že na Refrain nakonec padlo jen 13 epizod. Na jednu stranu to není moc, na druhou vzhledem k vyvrbení celkového děje vlastně nebylo co víc do toho soukat, ačkoliv to do prvních epizod vypadalo na možný velice slibný vývoj děje, který by si tak případně mohl po příběhové stránce dovolit i na hitovku, jako je Clannad (i když na to by to stejně mělo daleko). Bohužel konec, u kterého jen prozradím, že skončil nečekaně očekávaně, tomu dal dostatečnou tečku.

    

Holt nedá se nic dělat. Ani první série nebyla hitem a ta druhá to spíš dotáhla a vznikla tak naprosto průměrná dvojsérka, která je zajímavá jen tím, že její VN předlohu má na svědomí Key a je to tak v základu "trochu něco jiného". Jinak se jedná o nudný, lehce těžko pochopitelný titul, který se plně rozjíždí a ukazuje svůj skrytý potenciál až v druhé sérii a po celou dobu, co je na něm opravdu dobré, jsou hlavně postavy a nakonec z části i ten celkový nápad. Co se týče zpracování, sice krásně barevné a pěkně animované, ale J.C.Staff tomu akorát vdechlo život a nechalo to dál se plácat ve své vlastní podivnosti. Ne, nedali si na tom extra záležet, kdy bych to mnohem raději viděl v rukou i toho zmršeného KyoAni, které by z toho ten hit jistě udělalo. Takhle tomu zbyla aspoň úžasná hudba na pozadí, na kterou tedy nedám dopustit.

Z již uvedených důvodů nedojde k žádné změně v mém hodnocení a jen díky oblibě pár postav a tomu, že se to i přes své nedostatky docela snažilo, udělím 3,5/5*.

Nicméně tady to nekončí. Nedávno vyšla ecchi OVA a chystají se navíc speciály založené na příběhových arcích postav z LB! Ex., čili si fanoušci rozhodně nemusí zoufat, protože je stále z čeho čerpat.

Pokud tedy máte rádi tvorbu Key a jste zároveň i větší fanoušci, můžu vám to doporučit jako nepříliš povedenou adaptaci jednoho z jejich typicky laděného díla. Jinak pokud očekáváte pecku, zde ji nehledejte. Ale pokud si vystačíte opravdu s málem, mohli byste být i spokojeni. Je to jen na vás.

Komentáře

Přidat komentář >

, Můj názor odpovědět
No teda, já mám z druhé sérii ještě teď husinu a v určitých částech tvého zápisku s tebou nesouhlasím. U mě Clannad byl proti tomuhle teda jak plivnutí do rybníka, pro mě je to po Kanonu to nejlepší. Ani jedna postava mi nevadila (na rozdíl od Clannadu, kde ta nejprotivnější holka vyžrala AS) a... no, musím se dát dokupy a sepsat svůj názor. EXko zkouknu v příštích pár dnech a jsem zvědav, jakého obsahu se dočkám! Já si myslím, že toto univerzum za to trpění během první série rozhodně stálo. :)
odpověděl(a)
Hlavně je to žalostně napsané, dneska bych to podal úplně jinak. Sám od sebe jsem se o sérii vlastně nic nedozvěděl - jen, že je tam jedno tajemství, o kterém vím. A zbytek zůstal dávno zapomenut. 5 let je 5 let. :D