Kategorie: Anime

Log Horizon

Log HorizonDalší anime z prostředí MMO hry nás přivádí do herního světa Elder Tale, kam bylo náhle a bezdůvodně přeneseno několik desítek tisíc lidí. Hlavní hrdina, Shiroe, se spolu s ostatními snaží přijít na to, co způsobilo tento fenomén zvaný "Apokalypsa" a zároveň se snaží v tomto světě ovládaném herním systémem nějakým způsobem naučit žít.

S anime tituly z prostředí MMO her se v poslední době roztrhl pytel. Nejprve to byl Accel World, pak následovalo velice slavné Sword Art Online, kdy to pak přešlo přes podobné náměty typu Btooom!, až se to všechno dostalo k další regulérní sérii z prostředí MMO hry, k Log Horizonu. Ovšem, jak to mohlo dopadnout, když mohlo být předem jasné, že námět lidí uvězněných ve hře je již značně ohraný a to již z doby .hack sérií?

Zde vše začíná typicky. Hlavní hrdina, Shiroe, se probírá a zjišťuje, že se nachází ve světě, který mu až příliš připomíná herní svět z MMO hry Elder Tale, kterou předtím hrával. No, nepřipomíná, on to totiž i je ten svět. Samozřejmě, úsměvný okamžik, kdy se zkouší ze hry odhlásit a vyhodí mu to chybu (ne, tlačítko odhlášení tu tentokrát nechybí, jen nefunguje). Poté se pomalu setkává se svými známými, které tvoří bojovník Naotsugu a asasínka Akatsuki. S nimi se rozhodne zjistit, co se vlastně stalo, protože vše se údajně stalo po posledním update.

Zní to trochu podivně, ale nijak netypicky, prostě jako další z řady těchto anime na téma "uvězněni ve hře". Zde se ale brzy ukázalo, že tomu tak úplně nebude. Samozřejmě, námět zůstává stejný po celou dobu, jen se to tu ubere trochu jiným směrem, než by jeden mohl očekávat. První díly jsou tedy takové seznamující, kde poznáme hlavní postavy, jenž jsem zmínil a přidá se k nim ještě několik dalších (dobře, celé gildy a jejich hlavy). Zjistíme, že ačkoliv všichni ve hře doslova žijí, resp. že realitu vnímají jako tu herní, nikoliv že by se za obrazovkou do hry natolik vžili. Systém soubojů, class a dalších věcí je tedy zachován. Taktéž původní levely jednotlivých postav (kdy Shiroe je např. level 90, čímž je na poměrně badass levelu).

    

Jedna zásadní věc tu ale brzy přestane sedět. A to je ta ohledně NPC. NPC, jak každý hráč MMO či jiných her jistě ví, jsou prostě nehratelné postavy, jejichž chování a rozhodování závisí na míře naprogramování, čili se nedá očekávat nepředvídatelnost, jaká je u běžných hráčů a většinou slouží pro rozdávání questů, hintů, jako prodejci itemů, a tak různě. Zde se ale ukáže, že se NPC chovají podivně. Ne jako NPC, ale jako úplně normální lidé. A to dá zásadní otázku - jsou to stále ti NPC, které hráči do té doby znali a nebo se stalo něco, co je změnilo k nepoznání? A to je to, co se bude řešit po celý zbytek série.

Z původně běžného námětu vzniklo něco, co jsme tu ještě neměli. Sice samotná myšlenka, že jsou lidi jen tak z ničeho nic přeneseni do jiného světa, zní poměrně stupidně. Ačkoliv to je v mnoha stejně laděných anime titulech a málokdy je to nějak rozumně vysvětleno, zde se to celé týká herního světa a o to divnější a zároveň zajímavější je myšlenka, jak se to vůbec mohlo stát. Pokud byl původně Elder Tale pouze hrou, jak to, že najednou je to svět jako každý jiný, ve kterém se vyskytuje akorát síla rovnající se magii a proč jsou z jinak nijak nesmýšlejících NPC najednou normálně smýšlející bytosti? Mnoho otázek, na které bohužel moc odpovědí nebude. Abych řekl pravdu, anime se zaměřuje čistě na to, jak se učí hráči (či zde "dobrodruzi") ve světě žít a vypořádávají se s původními NPC (v anime "lidmi země"), kteří na ně nahlížejí stejně - prostě neví pořádně, co jsou vlastně zač. Samozřejmě, je tu takový paradox, že třeba "vykouzlené" jídlo nemá žádnou chuť, tak zjistí, že veškeré suroviny si budou muset zpracovat sami, aby byly poživatelné, resp. použitelné, což mluví o tom, že je ten svět reálnější, než si všichni mysleli.

    

Zároveň se zde rozvíjí vysoce politické a kapitalistické debaty a řešení problémů, hlavně ze strany Shiroa, protože on tu byl, jakožto hlavní postava, nikoliv wimp, ale skutečně badass, ačkoliv jen navenek. Nemůžu říct, že by to bylo zrovna nejzáživnější. Naopak. Místo toho, aby se řešilo, jak se dostat zpět do "starého" světa, se to uvrhá v řešení všeho možného okolo a tím pádem se pomalu z původního "anime z prostředí hry" stává takové ukecané, politické a možná jen lehce lepší fantasy, které potěší leda tak ty, kteří byli znechuceni ze SAO a chtěli něco, co se bude na hru opravdu soustředit. Ano, tím bych si teď možná protiřečil, ale říkám to záměrně, protože je fakt, že na původní systém hry Elder Tale se tu klade velký důraz a první epizody jsou vážně zaměřené na hru jako takovou a tvoří tak to, čeho se třeba zrovna u toho SAO nikdo nedočkal už po prvních 3 epizodách.

Zpracování taky není kdo ví jak úchvatné, prostě klasická animace, dalo by se říct, i nějak extra nepropracovaná, občasné 3DCGI, ale jinak zázrak pro oči se nekoná. Což ovšem za zlé nemám, animace není tak důležitá, pokud ji dokáže vyrovnat decentní děj, či postavy. Ohledně hudby, tak ta je naopak opravdu dobrá, opening s endingem jsou chytlavé a hudba na pozadí utkvěla v paměti. V tomto ohledu si osobně na nic nestěžuju.

    

Abych to pomalu zhodnotil. Možná teď naštvu zejména všechny SAO hatery, ale pokud bych měl porovnat poslední dvě anime s podobným námětem - tedy SAO a Log Horizon - osobně u SAO se mi líbilo, s jakou velkolepostí to vstoupilo do toho anime/herního světa a ačkoliv se to během tří epizod uvrhlo ke všemu možnému, jen ne k hernímu systému, pořád to mělo nějaký cíl - něco, co i méně zaujatého člověka mohlo u obrazovky držet. Jinak řečeno, každý si mohl říkat "jak tohle dopadne?". U Log Horizon se kladl důraz na Elder Tale, jako na hru, což se povedlo na výbornou, taktéž výborně vymyšleno, jak NPC vlastně smýšlí úplně normálně a že ten svět se kromě magie přestává od reálného nějak více lišit. Ovšem pak to sklouzlo k političnu a celkově, tuna řečí, do toho trochu akce a ve výsledku se to nehlo nikam - prostě lidi zůstali uvězněni ve hře, fajn, toto je náš svět, budeme v něm normálně žít a na ten reálný postupně zapomeneme. A vzniklo z toho takové trochu lepší fantasy, které extrémně neuchvátilo.

Abych si lehce obhájil svou kritiku, jeden poměrně moudrý člověk se k podobným názorům vyjádřil stylem, že řekl, že prostě lidi očekávají stále nějaké drama, něco velkého, něco "epického" a pokud to není, tak hned mají řeči, že je to nudné, pomalé, moc klidné, a tak vůbec. Ona je to bohužel pravda a já na to osobně nenahlížím jinak. Možná je to tedy moje chyba, resp. nás, kteří to tak vidíme, že to shledáváme takto a vlastně SAO svým způsobem nadsazujeme. Ale koukněme se na to obecně. SAO si během poloviny získalo internet - postovaly se obrázky, vznikaly fanarty, mnoho lidí z toho bylo mimo. LH si zachovalo decentní rovinu, kdy ti, kteří neměli rádi SAO, to ihned ocenili. Možná je to tou zdegenerovaností, kdy se zejména shity nadnáší a dobré anime tituly zůstávají v pozadí, ale sám za sebe zde zrovna chápu, proč tomu tady tak mohlo být (ačkoliv je mi jasné, že to bylo nakonec úplně jinak, protože smýšlení běžného fanouška je samo o sobě na hlavu).

Konečné hodnocení tedy nechávám na 7/10 s tím, že je to poměrně zajímavé anime, ale nijak extrémně úchvatné a těm, kteří si chtějí smlsnout na něčem plném taktizování a kecání, to sedne dokonale. Každopádně se ještě uvidí, jak to bude dál, protože se chystá druhá sezóna a to již na letošní podzim! Novelového materiálu je údajně tuna, čili pokud se něco má vyřešit, vyřeší se to v další sérii/sériích. Prozatím tedy takto.

Komentáře

Přidat komentář >

Nebyly přidány žádné komentáře.