Kategorie: Anime

Mushishi

MushishiKonečně jsem dojel svůj dvoustý anime titul a to něco trochu jiného, zvláštního a plného myšlenek. A zároveň uklidňujícího. Vítejte ve světě, ve kterém, kromě lidí a zvěře, žijí ještě takzvaní mushi!

Příběh

Mushi jsou existence žijící všude kolem nás. Napůl v našem světě a z druhé poloviny ve svém vlastním. Společně s přírodou tvoří harmonii a většinou zde platí pravidlo, že pokud je člověk nechá v klidu, jsou neškodní. Občas se ale toto pravidlo taky odrazí jako velká výjimka a způsobí nemalé problémy. Ginko je jeden z cestovatelů, kterým se říká Mushi-shi. Vyzná se v mushi a ví, jak jejich případné negativní účinky ovládnout. Cestuje po světě a navštěvuje všemožná místa a potkává na nich různé lidi, ať už takové, kteří si jej objednali pro vyřešení problémů spojených s mushi, tak i takové, na které naráží náhodně a setkává se tak s mnohými lidskými osudy.

Těžko popsatelný popis, za kterým stojí toto opravdu zvláštní a nevšední anime. Nevím, jestli to byla nejlepší volba na můj dvoustý anime titul, ale rozhodně to nezklamalo a předčilo to moje očekávání. Když jsem si ze začátku pročítal, že to má být epizodické, filozofické, založené na dialozích a navíc i pomalé, moc se mi do toho nechtělo, ale pustil jsem si první díl a nechal se unášet proudem té zvláštní atmosféry, kterou anime má po celou dobu. Čímž už rovnou říkám, že více klidné a relaxační anime jsem dosud neviděl. Žádný rázný děj, žádná uřvanost, jede si to po svém, ale přitom se nedá říct, že je to pomalé, ale takové rozvláčné. Jde tu teda vlastně pouze o řešení již zmíněných mushi, které ale, jak jsem také již řekl, dokáží způsobit nejeden nemalý problém. Je jich nesčetné množství druhů a každý způsobuje něco jiného. Ať už je to třeba o mushi žijících v bažinách, které se díky nim přemisťují, tvořících úkaz podobný duze a nebo těch, kteří se živí světlem nebo zvukem. A od toho tu je i hlavní hrdina, který se snažím problémům spojeným s mushi přijít na kloub a zachránit nejeden lidský život. Povětšinou má vyřešení základ v přístupu k životu a věcem s ním spojenými, takže ne vždy stačí, že člověk napadený mushi pouze bere léky a vše se samo srovná. A toto vždy nedopadne úplně dobře. Tady se mi zase líbilo, že to bylo takové vyrovnané. Díky epizodičnosti byl každý díl o něčem jiném a ne každý ten příběh končil dobře, dovolím si i říct, že většina končila spíše špatně, či doslova špatně. Ale samozřejmě, mezi tím se najde i plno s dobrými konci. Co ale ty dobré a špatné příběhy spojuje, že se dojde k nějakému uvědomění, nějaké myšlence. Těžko se to popisuje. Mě to nijak nenudilo, naopak si to zvláštně udrželo moji pozornost prakticky po celou dobu. Každý z těch příběhů byl poutavý něčím jiným, některé víc a některé míň, ale vždycky bylo rozuzlení zajímavé, i když ke pak mi bylo vždycky jasné, že co se tam dělo, měli na svědomí právě mushi. Je to prostě anime, které se dá stíhat úplně v pohodě, i když je člověk v polospánku, když to řeknu takhle. Samozřejmě doporučuji sledovat za plného vědomí, je škoda se připravit o ty myšlenky, které každý ten příběh nabízí. Ještě tedy musím dodat, žádný fanservis, nic takového. To by se sem stejně absolutně nehodilo.

 

Postavy

Tady to nebudu moc zdržovat, protože díky epizodičnosti je tu velké množství lidí, každý příběh má svoji hlavní postavu (mimo nejhlavnějšího Ginka, který cestuje) a kdybych je měl uvést, vyzradím děj každého dílu. Nicméně tedy Ginko je hlavní hrdina, cestovatel s opravdu zajímavou minulostí, na kterou si doporučuji počkat (čili nic neprozradím), až extrémně klidný a rozvážný, bez čehož by ale nemohl vyřešit mnohé z těch případů. A u toho bych v tomto popisu skončil, protože jiná postava, která je v každém díle, tu není. Možná ještě sběratel vzácných předmětů, Adashino, by možná stál za zmínku, ale ten se objeví asi jen dvakrát, nevím teď přesně. Ale kromě těchto dvou má každý příběh jiného hlavního hrdinu, zřídkakdy ale i hrdinku, kteří mají nějaký ten určitý problém spojený s mushi, ať už se jedná o ně samotné, nebo o jejich blízké.

 

Animace

Kromě zvláštního děje, i animace s kresbou je zasažena určitou výjimečností. Vše je samozřejmě krásně nakresleno, i když postavy jsou trochu odfláklé, jenže to sem tak nějak sedí. Až teda na menší fakt, že zde rozeznat ženu od muže byl někdy trochu problém, protože se mi zdálo, že pro obličeje používají jednu šablonu, ale celkově, pokud se zde objevil nějaký ten z hlavních hrdinů příběhu, v jiném příběhu ho můžeme vlastně "vidět znova", prostě taková jednolitá kresba. To bych jen tak mírně vypíchl, jinak samozřejmě animace úžasná, až jsem se divil, že si na ní nechali tak záležet. Což bylo ale vzhledem k celkovému počtu animovaných sekvencí pochopitelné a uznáníhodné.

 

Hudba

Další věc, ke které nebude moc co říct, protože anime jelo vlastně skoro pořád v tichosti. Žádná hudba na pozadí, pouze zvuky na pozadí spojené s lokacemi, ve kterých se v průběhu anime ocitneme. Občas zde sice zazní nějaký ten soundtrack, zejména v nějaké dramatické situaci, ale jinak je to o celkovém klidu. I opening je takový jiný, i když ten text si musím zpívat doteď, moc dobrá písnička.

 

Vyhodnocení

Jsem naprosto spokojen, anime mě vůbec nenudilo a překvapilo mě, jak se dá něco tak zajímavého zároveň zpracovat v tak klidné a relaxační anime, jako je právě Mushishi. Nakonec nelituji zasazení tohoto titulu jako mého dvoustého. S hodnocením jsem měl docela problém, necítím, že bych z toho byl odvar, ale protože to nemělo žádné chyby, navíc se mi to líbilo a celkově mi to sedlo, dávám tomu nakonec plných 5/5*, které si to samozřejmě zaslouží.

Toto anime bych nedoporučil každému. Pokud hledáte akci a uřvanost spojenou s epickými bitvami, hledejte jinde. Pokud ale stojíte o rozvinuté myšlenky a něco klidnějšího, rozhodně nepochybíte.

  

  

  

Komentáře

Přidat komentář >

Nebyly přidány žádné komentáře.