Kategorie: Anime

Serial Experiments Lain

Serial Experiments LainMoje první, dá se říct, opravdové mindf*ck anime, soustředěné na tématiku počítačové sítě a její vliv na mysl a i celkovou lidskou existenci.

Příběh

Od dívky, která spáchala sebevraždu, přicházejí třídě, do které původně chodila, záhadné e-maily. Všichni si myslí, že se jedná jenom o nějaký podfuk, kromě Lain, kterou to nenechá chladnou. I když nejeví žádný zájem o nové technologie, zapíná svůj starý přístroj Navi, aby si e-mail přečetla. Poté, co zjistí, že mysl oné mrtvé dívky je stále naživu v celosvětové síti zvané The Wired, rozhodne se ponořit do virtuálního světa více. Nechává si od svého otce pořídit nejnovější verzi Navi a zde začíná série podivných záhad, které The Wired ukrývá. Co stojí za stálými sebevraždami a celkovým zabíjením, co s tím má společného právě virtuální prostředí a jakou to má souvislost s experimentech na dětech, které před dlouhou dobou prováděl tajemný vědec? Na to vše musí Lain přijít a zjistit tak i plno pravd o sobě sama.

Jak vidíte, na to, že to má být mindf*ck, zní popis příběhu jednoduše a lineárně. Ve skutečnosti tomu tak je jenom v první části, od druhé to začíná být pořádné psycho a nápor na přemýšlení, ale stále nejsem spokojen s poukazováním na něco takového, jako na mindf*ck. Pochopitelné to celkem je, i když ten námět jde až do šílených rozměrů a reálné to teda není ani náhodou. I když samozřejmě, občas jsem nepobíral, co se vlastně děje, proč se tamta postava zbláznila a proč touhle najednou všichni opovrhují a dělají, jako by tam nebyla. Otázek jsem měl dost, ale dostal jsem na ně i přiměřené odpovědi. Co se týče zábavnosti, tady jsem se moc nevyžil, celé to bylo takové podivné, řešily se tam věci, které mě moc nebraly, i když v některých sekvencích to bylo i trochu napínavé, ale jak říkám, bylo to pomalé a táhlé a těch 13 epizod bohatě stačilo. Myslím, že nemám víc k příběhu co dodávat, tady opravdu jde o to sednout a koukat, mysl si to přebere sama, nebo spíš, měla by si to nějak přebrat.

 

Postavy

U takovýchto děl je velice těžké vypíchnout postavy. Naštěstí, aspoň pár, o kterých lze psát, se zde najde. Nemám z nich nikoho opravdu oblíbenýho, takže začnu tak, jak mě to napadne. První tedy bude hlavní hrdinka Lain. To nebyla ze začátku kdovíjak zajímavá postava, ale později se ukázalo, že to s ní není tak, jak to ze začátku vypadalo. Akorát mě trochu zarazilo, jak se mohla během krátké chvíle vypracovat z absolutně neznalé technologií v doslova konstruktérku všemožných šílených strojů, na které se následně i napojila. Jo, zní to šíleně, ale to anime má být šílené, takže i ve spojení s postavama je třeba něčeho takového. Zbytek postav byl různorodý, třeba nejlepší kamarádka Lain, Arisu, která taky tak trochu vnímala realitu trochu jinak a měla na to všechno následně i určitý dopad. Pak otec Lain, Yasuo, což byla taková ta psychická a technická podpora víceméně. Další postavy, jako "agenti" Karl a Lin, stále Lain sledující apod. moc za zmínku nestojí. Po stránce postav to opravdu moc nebylo. Jenom bych rozhodně jednoho záporáka, Masamiho, určitě chtěl aspoň uvést, i když se objeví až ke konci.

 

Animace

Tadyta stránka se mi moc nelíbila. Určitá kombinace anime kresby, která se mírně, byť nepatrně, prolínala s více reálnou kresbou v určitých úhlech, není to, co mě se líbí. Celkově grafické provedení bylo stejně divné, jako i děj série, ale to sem holt mělo určitým způsobem dosednout. Pořád to bylo ale reálnější, než třeba takové prostředí u (Bake/Nise)monogatari, které bych si v tomto ohledu dosadil za mindf*ck lépe, ale to je o něčem jiném zase. Celkově nic moc v tomto ohledu, ale musí se brát v potaz, že to je anime z roku '98, takže žádná horká novinka.

 

Hudba

Vcelku ucházející, opening takový normální, ending taky. Hudba na pozadí moc nebyla, tady se to spíš soustředilo na různé hučení, šum a takové zvuky, které měly navozovat atmosféru, z větší části záhadnou.

 

Vyhodnocení

Nebylo to špatné anime, ale ani nějaká pecka, kterou bych si dobrovolně dal znova. Ano, (ne)chvalně známému žánru mindf*ck to z části sedí, ale stejně si budu stát za tím, že je to pořád pochopitelné, i když trochu méně, než třeba takový Evangelion (pokud zde nepočítám jeho filmy, zejména Death and Rebirth). Pomalost, občasná nudnost, ale nakonec docela povedený a smysluplný konec. 3,5/5*

Doporučuji obdivovatelům již zmíněného žánru, ale i fanouškům anime s více technickou, počítačovou a síťovou tématikou, ale samozřejmě i těm, kteří uvítají něco nevšedního.

 

  

  

  

Komentáře

Přidat komentář >

Nebyly přidány žádné komentáře.