Kategorie: Anime

Suisei no Gargantia

Suisei no GargantiaMecha anime vyprávějící o osudu pilota jménem Ledo, jenž se proti své vůli dostal na neznámé místo, které je mu po všech směrech cizí - na místo zvané Gargantia. Nicméně se snaží svým způsobem o společnosti lidí obývající Gargantii zjistit co nejvíce a přitom pomalu objevuje sám sebe, ale i šokující fakta, která tato planeta skrývá.

Galaktické sdružení už léta bojuje proti nepřátelům nazvaným Hideauze za pomoci speciálních robotů, propojených se svými piloty. Jedním z nich je i Ledo, kterého čeká poslední boj předtím, než bude mít možnost žít na Avalonu - uměle vytvořeném prostředí, kam můžou jít jen ti nejschopnější a nejužitečnější v boji. Při tomto posledním souboji ale nastává problém, kdy je Ledo i se svým robotem, Chamberem, náhle evakuován, vymrštěn do jakéhosi hyperprostoru a objevuje se na záhadném místě, kde jsou očividně všichni "sto let za opicema".

    

Jak už jsem řekl, od začátku to vypadalo na další mecha anime, kterých bylo jarní sezónu už habaděj (Kakumeiki Valvrave, Ginga Kikoutai Majestic Prince). Nicméně nakonec se jedná o něco trochu jiného. Ledo se s Chamberem dostanou na to jisté místo, kdy zjistí, že je toto místo vlastně jedna velká loď, jménem Gargantia, na které je mnoho lidí, používajících oproti Chamberovi velice zaostalou techniku. Tato loď navíc pluje po vodě, čili se jedná o jakousi planetu pokrytou vodou. No, rovnou prozradím, že se tito "dva" dostanou na planetu Zemi dlouho po apokalypse, kterou způsobilo postupné vyhasínání slunce, nicméně teď už uběhlo několik století (tisíciletí?), takže se vše jaksi dalo do pořádku a kromě toho, že je vše pokryté vodou, tu lidi žijí v pohodě a míru. Samozřejmě, Ledu všichni berou za něco nebezpečného a tak to tu ze začátku nebude mít vůbec lehké.

Abych řekl pravdu, námět to má celkem zajímavý a kromě tedy toho souboje hned na začátku jsem věděl, že to je přesně dle mého gusta. Zajímavě je tu pohlíženo na dvě odlišné řeči, jelikož Ledo (a Chamber) mluví svojí řečí a lidé na Gargantii zase tou svojí. Čili se to tu tak nějak přepíná, že jednou mluví japonsky ti a jednou ti, podle toho, na které se zrovna pohlíží, což je podobně, jako tomu bylo v Hataraku Maou-sama. Nicméně se pak Ledo začne učit "té jejich řeči", což je taky pěkně vymyšleno, že díky spojení s Chamberem se mu každé slovo překládá a on pak naopak mluví svojí řeči a Chamber překládá ostatním, co on říká. Zajímavé, trochu zmatené se může zdát, ale dobré. Navíc je tu samozřejmě systém, kdy kromě Gargantie je i spousta jiných obrovských plavidel, včetně pirátů, proti kterým se rozhodnou Garganťané poslat Leda a rozhodně to nebude nejlepší nápad.

    

Ledo je přitom ze začátku neznalý všeho, kromě boje. Vlastně takový voják, který nikdy nezažil to, co normální lidé kolem, takže nerozumí citům, pocitům a je to pro něj jedna velká neznámá, kterou postupem času začne rozkrývat a i si sám uvědomovat jisté věci. K tomu mu pomáhá i Amy, která mi přišla trochu příliš energická a taková celkově mainstreamová postava. Ta měla navíc nemocného bratra, u kterého jsem se pak divil, že po Ledově vysvětlování, že v Galaktickém združení by lidi, jako je on, hned odstranili, to nebral nijak špatně. Ohledně ještě Leda, měl jistou minulost, která se ovšem nevysvětlila úplně a to taky kvůli tomu, že mu byla vymazána paměť předtím, než nastoupil jako pilot, ale střípky paměti nějaké měl. Z dalších postav tu byl i Pinion, jeden z hlavních pracovníků "těžby", či jak bych to řekl, která se ovšem specializovala i na lov ryb, ale především tedy na hledání starých artefaktů na dně moře, aby zjistili něco víc o minulosti.

Tu se taky začne trochu rozjíždět příběh a nastane jedno velké překvapení, či spíš šok. Trochu zaspoilím, čili pokud si někdo nechce zkazit možné překvapení, nechť tento odstavec dál nečte. No, jde o to, že nepřátelé známí jako Hideauze jsou i zde, ovšem žijí v symbióze s lidmi, což Ledo nechápe a ani neche pochopit a rozhodne se pro jejich exterminaci. Spojí se s Pinionem a společně dají hlavy dohromady, kdy Pinion jde po artefaktech a Ledo po Hideauze. A při této příležitosti se mu podaří najít a rozšifrovat staré záznamy, které odkryjí celou pravu okolo Hideauze a minulosti Země jako takové, což musím říct, byla úžasná část, při které jsem ani pomalu nedýchal. Takhle si představuju každé post-apokalyptické sci-fi, že se všechno pěkně vysvětlí.

    

Jinak jsem čekal, že to bude delší. Sotva se to rozjelo, najednou nastala změna s rozdělením Gargatie a na to i vlastně poslední arc, obsahující samozřejmě množství bojů a sice urychlený, ale pěkný, konec. Ale těch 13 epizod je nakonec docela příjemných a ono nebylo stejně co moc roztahovat.

Ke kresbě a animaci, opět budu chválit svoje nejoblíbenější studio, Production I.G, neboť nezklamalo. Všechno bylo krásně detailně vykresleno a musím uznat, že jeho 3DCGI je zdaleka to nejlepší ze všech studií, co znám, protože to vůbec nebije do očí a laik by si toho na první pohled ani nevšiml. Co mi přišlo trochu zvrácené, že design postav navrhoval údajně jakýsi hentai mangaka, ale tak, čert to vem, i když mi to přijde trochu zvláštní. Hudba byla taky dobrá, zvlášť opening jsem měl rád, ale i ending se po všech stránkách povedl.

Uzavřu to takhle. Je to zajímavý titul, s dobrou myšlenkou a s hodně dobrým vývojem děje. Já moc na ty souboje nejsem, takže to mi na tom trochu vadilo, ale bylo to tam nakonec minimálně a spíš se to soustředilo na tu změnu charakterů a oběcně. Navíc to je další z mála jarních anime, které jsem byl schopen nakonec aktivně dojet na ongoing. Proto tomu dávám úctyhodných 7/10.

 

Komentáře

Přidat komentář >

Nebyly přidány žádné komentáře.