Kategorie: Anime

To Aru Hikuushi e no Koiuta

To Aru Hikuushi e no KoiutaKal-el se společně s ostatními studenty letecké školy a obyvateli levitujícího ostrova Isla vydává na dobrodružnou cestu do neznáma za nalezením toho, co leží na "Konci oblohy". Romantika, nenudící akce, lehké drama. Toto anime nestrádá v ničem z uvedeného a vede si i přes průměrné grafické zpracování dle mého názoru nadprůměrně.

Toto anime jsem začal sledovat na základě zajímavě znějícího popisu, který poukazoval na dobrodružnou cestu do neznáma a hlavního hrdinu, který by mohl mít zajímavou minulost. V první chvíli, co jsem to rozjel a uviděl jsem letadla, jsem si musel dát facepalm s tím, na co jsem to zase začal koukat, ačkoliv jsem se rozhodl tento prvotní negativní pocit přemoct a koukat dál. A už teď musím sám za sebe říct, že jsem udělal hodně dobře.

Příběh nás přivádí do takového zvláštního fantasy světa, kde se má část armády a studentů letecké školy zúčastnit cesty za nalezením "konce oblohy" na levitujícím ostrově jménem Isla. Hlavní hrdina, Kal-el, který má za sebou nepříliš pěknou minulost, se zúčastní za účelem pomstění se dívce se zvláštními schopnostmi, Nině Viento, která mu kdysi díky své moci zničila život, kdy jí dává za vinu smrt svých rodičů.

    

Takže máme tu několik hlavních žánrů. Nebo spíš zaměření. Prvním je lehce netradiční pojetí fantasy, které dává dohromady evropskou atmosféru připomínající tu někdy ze třetiny dvacátého století, pak samozřejmě téma letadel a nakonec romantiku, lehkou akci a drama. K tomu všemu se postupně dostanu. Hned první věcí, kterou bych se chtěl zaobírat, je právě to téma obsahující letadla. Osobně jsem zatím žádné anime s letadly (a následnými boji s nimi) neviděl, takže to byl už takový menší strach, o čem to vlastně celé bude a zda-li se tam nebude jen bezhlavě bojovat a všechno ostatní nepůjde úplně mimo (mecha přeci jen straší všude). Ne, naštěstí, sice letadla zde hrají velkou roli, ovšem do toho všeho je nemálo zakomponováno takové lehké drama s romantikou. Na levitujícím ostrově Isla žijí normálně lidé, kromě armády a studentů samotných. Je to tu celkově rozděleno na dvě hlavní vrstvy - na ušlechtilé a obyčejné. Příběh se zaměřuje hlavně na studenty, tedy hlavního hrdinu Kal-la. Ten zde poznává nové lidi a zároveň se setkává s dívkou Claire, kdy je už od začátku jasné, že spolu s ní bude tvořit hlavní romantickou dvojici. Samozřejmě, Claire patří mezi ušlechtilé a Kal-el mezi obyčejné, takže to samo v zejména členech skupiny ušlechtilých vzbuzuje jistou kontroverzi.

Všichni ovšem musí spolupracovat a tak se nepřetržitě učí létat. Letadla mají několik funkcí. Můžou fungovat jak na bázi vrtulníku, tak klasicky. Každé letadlo navíc zaujímá dvě místa - pro pilota a pro střelce. Postavy se tak musí rozřadit do dvojic, kdy je jedno, kdo z jaké vrstvy bude muset s kým spolupracovat, zde nějaké škatulkování chtě nechtě zaniká. Samo tohle celé mluví o tom, že ačkoliv v prvních epizodách takové mílumirovné anime, se nakonec promění v boj o přežití. A ano, je tomu tak. Neví se, co je na tom takzvaném "Konci oblohy" a už jen proto jsou všichni připravováni k boji. Samozřejmě nebude trvat dlouho, kdy se objeví nepřátelé, se kterými zjistí, že mají nemálo společného.

    

Postavy jsou takové průměrně různorodé. Kromě Kal-la, kterému jde hlavně o pomstu, ale poznává i jiné věci (jako je typicky láska a přátelství), je tu ještě jeho (nevlastní) sestra Ariel; samozřejmě již zmíněná Claire, které by ve stydlivosti mohla konkurovat kdejaká postava; tajemný Ignacio (taktéž se zajímavou a dosti nečekanou minulostí); další zajímavá dvojice - Chiharu a Mitsuo; a samozřejmě mnoho dalších důležitých i méně důležitých postav, které nemusím zbytečně dále zmiňovat. Každý je zde zajímavý, zaujímá svoji osobitou roli a má na další vývoj událostí určitý vliv.

Celkově musím říct, že tento titul hodně překvapil. Zaujímá dvě stránky, jak normální - romanci a lehké drama, tak bojovou - souboje v letadly s nepřáteli. Ovšem zde jsou ty boje zajímavé. Není to o tom, že se řežou hlava nehlava. Je to promyšlené, má to hlavu a patu. Neví se, proti komu se vlastně bojuje a čeho jsou tito protivníci schopni. Jedna dobře mířená střela může znamenat okamžitou smrt. A smrt tu taky bude a nejedna, jinak řečeno, nemálo se v tomto anime umírá, což, ačkoliv to nebude znít hezky, naopak ještě víc vyzdvihuje celkovou kvalitu tohoto titulu. Další věcí je hodně zajímavá minulost hlavního hrdiny, u kterého je už od začátku jasné, že je potomek bývalého krále, ovšem za okolnosti dávné "Větrné revoluce" byl celý královský rod svržen a on byl shodou náhod zachráněn někým, kdo by ho správně měl nenávidět, a stal se obyčejným člověkem (aspoň navenek). Ovšem to zacházím už moc do hloubky. Když to řeknu zkráceně, prostě paráda, vše promyšleno do detailu, ačkoliv to má jednu malou chybku. A tou je předvídatelnost. Dá se odhadnout, co jak asi bude dál, protože to tam směřuje a někdy mě sama zarazila lehká nerozvážnost některých vysoce postavených postav, když vše bylo dopředu jasné.

    

Zpracování to má naopak takové dost chabé a odbyté. Vykreslení postav je dost jednoduché a celkově bylo vidět, že rozpočet pro toto anime byl evidentně nižší. Naopak hudba zde vládla a nemálo. Od openingu, přes ending, až k samotnému hudebnímu doprovodu. Těm, kteří si to oblíbí, bude na férovku naskakovat husí kůže, zvláště u openingu, který je skvěle zpracován i po vizuální stránce. Nemá to chybu.

Neskutečné překvapení, které přinesla zimní sezóna 2014 a kde si troufnu říct, že chybělo jen málo k dokonalosti. I přes poměrně nemalou předvídatelnost se jedná o solidní titul pojednávající o lásce a nenávisti, navíc zasazený do promyšleného fantasy světa (se zajímavou minulostí) s celkově nemalou špetkou pečlivě promyšlené akce, která by měla chytnout i ty, kteří se stejně jako já zprvu nad letadly můžou ofrňovat. Do toho samozřejmě nejedna zajímavá a hlavně neotravná postava (jen možná Kal-el trochu, záleží na názoru). A nakonec to hlavní - žádné ecchi, žádná ztřeštěná komedie, nic takového - prostě je to čistě smýšlející anime, které se v této době jen těžko najde. Jen škoda, že se dostalo na pouhých 13 epizod, rozhodně to mělo potenciál na alespoň 24-dílnou sérii.

Z důvodu jednoznačného a všestranného zalíbení uděluji 9/10.

Doporučuji těm, kteří chtějí na dnešní dobu něco méně tradičního a zároveň lehkého pro mysl i pro duši. Stojí to za to! Ačkoliv je mi jasné, že tady si bude muset názor udělat každý sám. Jinak těm, kteří již viděli a líbilo se, vřele doporučuji film To Aru Hikuushi e no Tsuioku, který, jak lze vyvodit z názvu, zapadá do stejného vesmíru, je taktéž založen na novele od stejného spisovatele a dějově sahá delší dobu po událostech ze série.

Komentáře

Přidat komentář >

Nebyly přidány žádné komentáře.