Yume Nikki (nebo také Dream Diary [diář snů]) je hra od tajemného Kikiyamy, vytvořená v dobře známém RPG Makeru, ve které jde o jedno - prozkoumávat šílený, až občas mrazící "snový svět" a najít přitom 26 takzvaných efektů (nebo i jevů, ale zde o tom budu pro souznění s anglickým "effect" mluvit jako o efektech).
Hlavní postavou je Madotsuki, o jejímž původu a vůbec psychickém stavu se jen spekuluje. Tato dívka je uvězněna ve svém pokoji a z nějakého důvodu z něj nechce vycházet, nebo snad ani nemůže? Jediné, co se tu dá dělat, je tak akorát hrát jednu hru na konzoli a nebo zalézt do postele a spát... a tady to všechno začíná! Pokaždé, když Madotsuki usne, se náhle probere a je ve svém pokoji. Nic zvláštního, pokud by nezkusila vzít za kliku od dvěří a ejhle, jdou otevřít a lze jimi i projít! Místo chodby zde však čeká něco jiného a to temná místnost plná dveří. A tyto dveře vedou do nejrůznějších světů, které jsou plné podivných obrazců a hlavně symboliky.
Takto nějak bych zkráceně popsal, o co asi v této hře jde. Jak jsem již uvedl, vaším úkolem je procestovat postupně skrz na skrz desítky lokací a v nich postupně najít všechny efekty. Z těch 26ti se najde plno, které nic neudělají a zapříčiní třeba jen změnu vzhledu (kočičí uši, dlouhé vlasy, atd.), ale taky takové, které umožní přístup do míst, kam se předtím nelze bez použití daného efektu dostat (nůž, deštník, apod.). Ale je tu také efekt, který urychlí cestování (kolo).
Lokace jsou rozsáhlé, ale co je na nich nejzajímavější je rozhodně taková ta záhadnost a i určitá šílenost. Skoro nic zde na první pohled nedává smysl. Sice se dostáváte do lokací, kde jsou jasně zřetelné třeba cesty, mosty, apod., ale vše je podkreslené podivnými úkazy, nad kterými přestává rozum stát. Každopádně tohle cestování není vždy tak jednoduché, jak se zdá. Většina map je velkých a opakují se (tzn., že můžete chodit pořád dokola a dostáváte se do toho samého bodu, pořád a pořád) a to jak vertikálně, tak horizontálně. Čili je to občas o nervy, když hledáte nějaký ten průchod do dalšího prostředí. Tady ale stačí účinná metoda, že se chytíte nějakého bodu a jdete stále kupředu, dokud k němu nenarazíte a pak třeba popojdete trochu níže a opět jdete kupředu, než se zase dostanete ke startovnímu bodu a takhle pořád dokola, dokud se neukáže konečně hledaný efekt či průchod do další lokace.
Ze strany fanoušků vzniká plno teorií, ale i náčrtů, proč co jak je. Tahle hra není jen o hraní, ale i o zamýšlení se. Tak si třeba vezměte... jak byste vysvětlili to, že Madotsuki nemůže vyjít z pokoje do doby, než se dostane do snů? Pokud někteří z vás prohodili myšlenku o hikikomori, chválím, protože to je jedna z teorií. Madotsuki by tedy měla být hikikomori s jistými psychickými problémy, které se jí promítají právě do jejích snů. Další se vážou na možnou její minulost, ale to jsou jedny z mnoha dohadů, které na tuto hru jsou. Vše ostatní ví jen autor. Nebo sám neví a hra vznikla jen náhodou, pospojováním všech možných fantazií?
Mě hra ze začátku moc nebavila, než jsem přišel na to, jakou metodu zvolit při hledání efektů, ale to stejně nestačilo. Musel jsem si nakonec dopomoct návody, které mě přivedly ke zbytku efektů a hru jsem tak dohrál. Sice bych to zvládl i bez něj, ale v některých případech to bylo opravdu už o nervy a nevěděl jsem, kam jít a co hledat (předem vám hra skoro nic neřekne, musíte si na vše přijít sami). Pak už jsem tomu dost dobře propadl a pustil se i do dalších her založených na této, kterých jsou desítky.
Pokud vás hra zaujala, rozhodně si ji zkuste, o nic nepřijdete! A pokud vás to hned na první pokud nezabaví, zkuste hrát dál a možná vás to taky chytne. Nicméně jestli hru znáte a chtěli byste něco podobného, nahodím ještě dvě alternativy, které byly právě vytvořeny na bázi Yume Nikki.
.flow
To je hned první hra, kterou uvedu. Byla vytvořena v roce 2011 a jedná se o takovou trochu jinou a vylepšenou verzi Yume Nikki. Zdejší hrdinkou je Sabitsuki (všímáte si jistě podobnosti jména), která se ale nevydává přímo do světa snů, ale do takzvaného "flow" přes svůj počítač. Postel tentokrát slouží pouze pro ukládání současné hry.
Opět je zde cíl sbírat efekty, tentokrát je jich 24, ale přece jenom se to od Yume Nikki liší. Hra má tři endingy, z nichž třetího a toho opravdového se můžete dočkat jen v případě, když po nasbírání všech efektů ještě projdete takzvaným Rust eventem (hrdinka se promění v jakousi Rust), kdy vás ještě čeká další dlouhá cesta, na které musíte najít tři prázdné boxy.
Tentokrát se dveřmi nedostanete do místnosti plné dveří, ale jsou zde jenom 4 cesty, které se následně dělí na další lokace. Už to dělá hru obtížnější a některé cesty jsou tak velice dlouhé a táhlé. Lokace jsou přitom v případě .flow více zaměřené na krvavé a psycho scenérie (dostanete se zde např. do nemocnice, jejíž prostředí se mění dle toho, jak dál zacházíte, do vězení, kde si lze nechat useknout hlavu, apod.). Ano, zde opravdu člověka zamrazí, zvlášť z některých faktů, na které lze přijít z fanouškovských teorií a po uvědomění to až nepříjemně zapadá. Já například obzvlášť neměl rád hned tu první lokaci nahoře, když se vyjde z Nexu (Nexus = místnost se dveřmi v případě YN a zde tedy rozcestí hned po vyjití z pokoje) a tak jsem doufal, že k dalšímu efektu nebudu muset jít zrovna přes toto místo, jelikož mi zde nebylo moc dobře (a to nemluvím o jiných lokacích, kde jsem se snažil vše rychle vyřídit). Vše to doplňuje přímo hororová hudba na pozadí, stále se opakující a tak tvořící opravdu ne moc příjemnou atmosféru.
Kromě toho jsou tu i eventy, jako třeba možnost se proletět na koštěti (samozřejmě po získání Broom efektu) a nebo si v jedné zapadlé kavárně objednat něco k jídlu a pití, které servíruje podivná maidka v plynové masce. Je tu toho docela dost a rozhodně vyžití se zde najde v plno formách.
Mě se osobně tato hra líbila o něco víc, než původní YN, už jen proto, že to tu bylo víc propracované a co asi autor zamýšlel už bylo lépe čitelné. Jen je třeba se připravit, že to zabere chvíli času a některé efekty získat je jedno velké bloudění. Hra je samozřejmě už přeložená a tak nic nebrání pohodlnému hraní.
LcdDem
Druhá hra, kterou jsem tedy skoro dohrál. Hlavní hrdinkou je zde Chie, která taktéž, jako v YN, cestuje světem snů. Akorát do místnosti plné dveří nechodí dveřmi, ale šatní skříní.
Jako už je zvykem a zde to není jinak, taky se zde musí najít efekty, kterých je ale v tomto případě jen 13 a jejich nalezení není nijak složité. Naopak, řekl bych, že se jedná o jednu z nejjednodušších lépe udělaných YN her. Dokud si tedy není třeba uvědomit, že veškerá sranda nekončí po dosbírání 13cti efektů, ale musí se pak ještě najít dalších 12 orbů, aby se konečně otevřela cesta ke konci hry.
Lokace jsou v tomto případě příjemnější, méně psychotické a spíš takové opravdu snové. Čili se v tomto případě jedná více o relax, než o nějaké mrazení. Co jsem si také všiml, je tu vše víc takové japonské. Dokonce se zde nachází samotná budova, kde jsou všechny pokoje v tradičním japonském stylu (posuvné dveře apod.). Kažopádně i pokoj Chie je jiný, než v ostatních hrách.
Hra se mi celkem líbí, býval bych ji doporučil i jako jednodušší z těch her, ale ty orby jsou fakt, který to trochu ztěžuje. Nicméně se zde tolik nebloudí, hra má pěknou kresbu, doporučit můžu. Je to taktéž přeložené, takže bez problému.
Yume 2kki
Pokračování přímo Yume Nikki, i když nezávislé, ke kterému toho moc neřeknu, páč jsem hru jen načal. Hrdinkou je zde Urotsuki (tak zase zpět do tsukolejí =D) a jako u YN, jde zde zase o normální sbírání efektů, které pak rozhodne, jakého endingu dosáhnete (jsou zde 4). Co jsem spíš četl, světy jsou zde hodně rozsáhlé a může to tak být hra ještě delší, než všechny hry dohromady, které jsem uvedl. Každopádně je vidět, že je hra stále ve vývoji a nejspíš i nejvíc propracovaná ze všech. Akorát ještě nemá překlad, který zde může plno lidem chybět. Kažopádně plánuju si tuto hru zahrát a pokud mě zaujme, řeknu k ní později víc, teď můžu pouze pracovat s tím, co znám.
Ostatní hry
Další hry, jako třeba Sick Mind apod., jsou už méně známé a plno z nich je rozpracovaných a nebo už ukončených. Je jich velká škála, všechny možné druhy a nesoustředí se jen na sny, ale i různé psycho stavy apod.. Jmenovitě třeba v Sick Mind lze hrát za jednu ze tří hrdinek, z nichž má každá trochu jiný příběh. Hra se ale nedá ani rozjet bez nastaveného systému na Japonštinu, takže nemůžu doporučit.
Rozebral jsem tedy jen to nejlepší, co jsem zatím mohl. Teď už je jen na vás, jestli se také vydáte prozkoumávat podvědomí světů, ať už těch snových, nebo třeba flow. =)
Odkazy
Yume Nikki si můžete stáhnout na fanouškovské wikipedii, kde také naleznete mnohé rady, kde najít jednotlivé efekty apod.
http://yumenikki.wikia.com/wiki/Yume_Nikki_Wiki
Ostatní uvedené i neuvedené hry naleznete v odkazu níže.
Komentáře
Nebyly přidány žádné komentáře.